Janette Yli­soi­nil­la, 20, upea päivä pai­non­nos­ton EM-ki­sois­sa – kaksi kultaa ja hopea

Janette Ylisoini onnistui EM-kisoissa täydellisesti.
Janette Ylisoini onnistui EM-kisoissa täydellisesti.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Painonnoston suomalainen suurlupaus Janette Ylisoini oli loistovireessä torstaina, kun EM-kisoissa Georgian Batumissa kisattiin hänen sarjansa 77 kiloa. Ylisoini voitti yhteistuloksella 247 kiloa, joka on uusi Euroopan ennätys alle 20-vuotiaiden ikäluokassa.

Hiljattain 20 vuotta täyttänyt Ylisoini rohmusi kultamitalin myös tempauksessa uudella alle 20-vuotiaiden Euroopan ennätyksellä 113 kiloa. Työnnössä hänen tuloksensa oli 134 kiloa, jolla tuli lajikohtainen hopeamitali.

Neutraalina urheilijana kisoissa kilpaillut Varvara Kuzminova otti yhteistuloksen EM-hopeaa tuloksellaan 244 kiloa. Ukrainan Iryna Dombrovska oli pronssilla tuloksellaan 243.

Ylisoinille mitalit ovat ensimmäiset aikuisten arvokisoista. Viime vuonna hän oli MM-kisojen kuudes ja voitti alle 20-vuotiaiden EM-kultaa.

Ylisoinia on luonnehdittu kaikkien aikojen parhaaksi suomalaiseksi naispainonnostajaksi. Urheilija itse on ilmoittanut tavoitteekseen Los Angelesin vuoden 2028 olympialaiset.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä