Jal­ka­pal­lon EM-ki­sat 2016: ot­te­lu­oh­jel­ma ja tv-lä­he­tyk­set

Yle lähettää kaikki ottelut suorina tv-lähetyksinä kanavillaan.

-
Kuva: IAN LANGSDON

Jalkapallon EM-kisat järjestetään Ranskassa 10.6.-10.7.2016. EM-turnauksessa on ensimmäistä kertaa mukana 24 maata. Alkusarjasta jatkoon pääsee jokaisen lohkon kaksi parasta sekä lisäksi neljä parasta lohkokolmosta. Yle lähettää kaikki ottelut suorina tv-lähetyksinä kanavillaan.

Alkusarja

Perjantai  10.6.
22:00 Ranska - Romania 2–1

Lauantai 11.6.
16.00 Albania-Sveitsi 0–1
19:00 Wales-Slovakia 2–1
22:00 Englanti-Venäjä 1–1

Sunnuntai 12.6.
16:00 Turkki-Kroatia 0–1
19:00 Puola - Pohjois-Irlanti 1–0
22:00 Saksa-Ukraina 2–0

Maanantai 13.6.
16:00 Espanja- Tshekki 1–0
19:00 Irlanti-Ruotsi 1–1
22:00 Belgia-Italia 0–2

Tiistai 14.6.
19:00 Itävalta-Unkari 0–2
22:00 Portugali-Islanti 1–1

Keskiviikko 15.6.
16:00 Venäjä-Slovakia 1–2
19:00 Romania-Sveitsi 1–1
22:00 Ranska-Albania 2–0

Torstai 16.6.
16:00 Englanti-Wales 2–1
19:00 Ukraina-Pohjois-Irlanti 0–2
22:00 Saksa-Puola 0–0

Perjantai 17.6.
16:00 Italia-Ruotsi 1–0
19:00 Tshekki-Kroatia 2–2
22:00 Espanja-Turkki 3–0

Lauantai 18.6.
16:00 Belgia-Irlanti 3–0
19:00 Islanti-Unkari 1–1
22:00 Portugali-Itävalta 0–0

Sunnuntai 19.6.
22:00 Romania-Albania 0–1
22:00 Sveitsi-Ranska 0–0

Maanantai 20.6.
22:00 Slovakia-Englanti 0–0
22:00 Venäjä-Wales 0–3

Tiistai 21.6.
19:00 Pohjois-Irlanti - Saksa 0–1
19:00 Ukraina-Puola 0–1
22:00 Kroatia-Espanja 2–1
22:00 Tshekki-Turkki 0–2

Keskiviikko 22.6.
19:00 Islanti-Itävalta 2–1
19:00 Unkari-Portugali 3–3
22:00 Italia-Irlanti 0–1
22:00 Ruotsi-Belgia 0–1

Neljännesvälierät

Lauantai 25.6.
16:00 Sveitsi-Puola 1–1 (RL 4–5)
19:00 Wales - Pohjois-Irlanti 1–0
22:00 Kroatia-Portugali 0–1 (JA)

Sunnuntai 26.6.
16:00 Ranska-Irlanti 2–1
19:00 Saksa-Slovakia 3–0
22:00 Unkari-Belgia 0–4

Maanantai 27.6.
19:00 Italia-Espanja 2–0
22:00 Englanti-Islanti 1–2

Puolivälierät

Torstai 30.6.
22:00 Puola-Portugali 1–1 (RL 3–5)

Perjantai 1.7.
22:00 Wales-Belgia 3–1

Lauantai 2.7.
22:00 Saksa-Italia 1–1 (RL 6–5)

Sunnuntai 3.7.
22:00 Ranska-Islanti 5–2

Välierät

Keskiviikko 6.7.
22:00 Portugali-Wales 2-0

Torstai 7.7.
22:00 Saksa-Ranska 0-2

Loppuottelu

Sunnuntai 10.7.
22:00 Portugali-Ranska TV2

Lohkot EM-kisat 2016

Lohko A
1. Ranska
2. Sveitsi
3. Albania
4. Romania

Lohko B
1. Wales
2. Englanti
3. Slovakia
4. Venäjä

Lohko C
1. Saksa
2. Puola
3. Pohjois-Irlanti
4. Ukraina

Lohko D
1. Kroatia
2. Espanja
3. Turkki
4. Tšekki

Lohko E
1. Italia
2. Belgia
3. Irlanti
4. Ruotsi

Lohko F
1. Unkari
2. Islanti
3. Portugali
4. Itävalta