Pian edessä on neljä viikkoa maailman seuratuimman urheilulajin juhlaa. Kyse on jalkapallon MM-kisoista, jotka käynnistyvät Qatarissa tämän kuun 20. päivänä.
Vaikka kisoissa on kyse maiden välisestä kamppailusta, kisat yhdistävät maailman ihmisiä enemmän kuin mikään muu tapahtuma. Luvassa on sankaruutta ja unelmien täyttymistä, pettymyksiäkin – siis parasta, mitä urheilu tarjoaa.
Tässä Qatarin kisojen ylevä puoli. Raadollisempikin on olemassa. Kisat ovat nyt aivan väärässä paikassa.
Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan entinen puheenjohtaja Sepp Blatter, jonka kaudella kisat Qatarille myönnettiin, oli hänkin tuoreessa haastattelussa harmissaan.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut