Iva­los­sa louk­kaan­tu­nei­den va­rus­mies­ten vammat ovat pääosin lieviä ruh­je­vam­mo­ja – Ro­va­nie­mel­lä hoi­det­tiin kuusi hen­ki­löä

Lapin rajavartioston rajajääkärikomppanian ampumaharjoituksessa sattuneessa liikenneonnettomuudessa loukkaantuneiden varusmiesten vammat ovat pääosin lieviä ruhjevammoja, kerrotaan Lapin rajavartiostosta.

Varusmiehistä 17 hoidettiin Ivalon terveyskeskuksessa. He palasivat tutkimus- ja hoitotoimenpiteiden jälkeen Ivalon kasarmille. Kasarmille järjestettiin yön ajaksi sairaanhoitopäivystys.

Rajavartiostosta kerrotaan, että lääkäri tarkastaa onnettomuudessa mukana olleet kasarmilla torstain aikana.

Rovaniemellä tutkittiin ja hoidettiin yhteensä kuusi varusmiestä. Heidän tutkimus- ja hoitotoimenpiteensä päättyivät keskiviikkoillan kuluessa. Vakavilta loukkaantumisilta vältyttiin.

Rajajääkärikomppaniassa järjestettiin keskiviikkona kriisiapua koko henkilöstölle yhteistoiminnassa Inarin terveyskeskuksen kriisiapuryhmän kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä