Ihmisiä kul­je­tet­tiin Ruot­sis­ta Suomeen auton ta­ka­kon­tis­sa – liki vuoden vievä ih­mis­kaup­pa­oi­keu­den­käyn­ti on KRP:n mukaan vasta jää­vuo­ren huippu

Osa uhreista kuljetettiin rajan yli auton takakontissa, osa asui Suomessa ilman juoksevaa vettä tai sähköä, sanoo tutkinnan yleisjohtaja Janne Takkunen.

Yksi asunto, jossa yhtä Ruotsista tuoduista miehistä majoitettiin. Ruotsalainen ja suomalainen järjestäytynyt rikollisryhmä toivat poliisin mukaan päihdeongelmaisia ihmisiä Suomeen tehtailemaan petosrikoksia lukuunsa. Uhreja pahoinpideltiin ja jopa raiskattiin, esitutkintapöytäkirjassa sanotaan.
Yksi asunto, jossa yhtä Ruotsista tuoduista miehistä majoitettiin. Ruotsalainen ja suomalainen järjestäytynyt rikollisryhmä toivat poliisin mukaan päihdeongelmaisia ihmisiä Suomeen tehtailemaan petosrikoksia lukuunsa. Uhreja pahoinpideltiin ja jopa raiskattiin, esitutkintapöytäkirjassa sanotaan.
Kuva: Handout

Alkuvuodesta käräjäoikeudessa alkanut ja syksyyn kestävä poikkeuksellinen ihmiskauppaoikeudenkäynti on keskusrikospoliisin (KRP) mukaan vasta alkua.

Syytettynä on samaan sukuun kuuluvia tai muuten toisiinsa liittyviä romanimiehiä, joiden epäillään muodostaneen järjestäytyneen rikollisryhmän ja alistaneen esimerkiksi päihdeongelmaisia ihmisiä tekemään petoksia lukuunsa. Tutkinnan yleisjohtaja, rikosylikomisario Janne Takkunen sanoo, että oikeudenkäyntiin päätyi kokonaisuuden ihmiskauppaosuus ja räikeimmät petosrikokset, mutta ne ovat vasta jäävuoren huippu.

– Rikollisorganisaatio on jättänyt jälkeensä valtavan vyyhdin taloudellista vahinkoa, jota me joudumme tutkimaan vielä, Takkunen sanoo STT:lle.

Kokonaisuus alkoi avautua Oulun poliisin tehtyä kotietsinnän Kajaanissa. Ikkunattomassa huoneessa oli poliisin mukaan majoitettu uhria, jonka epäiltiin joutuneen pakkotyöhön hevostallilla. Laite-etsinnän perusteella uhreja oli enemmän ja rikollinen toiminta laajempaa.

– Matkapuhelimesta paljastui viestittelyä ja todistusaineistoa siitä, että siellä pyöritetään ihmisiä rikoksenteon välineenä.

Takkunen sanoo, että valveutunut tutkija otti ensin yhteyttä syyttäjiin siitä, miten petoksista epäiltyjen uhriasema voidaan ottaa huomioon tutkinnassa.

Poliisin mukaan uhreja uhattiin väkivallalla ja pahoinpideltiin. Kuva yhden uhrin vammasta.
Poliisin mukaan uhreja uhattiin väkivallalla ja pahoinpideltiin. Kuva yhden uhrin vammasta.
Kuva: Handout

– Oulun poliisin ja KRP:n päällikkötasolla nähtiin, että on tehtävä enemmän tämän isomman kuvan selvittämiseksi. Lähtökohta yhteisen tutkintapalaverin jälkeen oli, että törkeä ihmiskauppa on tutkinnan kärki. Että katsotaan loppuun asti, miten oikeusjärjestelmä suhtautuu ihmisten välineellistämiseen rikosten toteuttamisessa.

Kajaanin tutkinta eteni omana juttunaan. Petosten teettämiseen keskittyneessä tutkinnassa paljastui kaikkiaan 20 uhria. Syyttäjälle juttu eteni 13 uhrin osalta. Ryhmä sai rikoshyötynä poliisin mukaan noin 750 000 euroa.

Rajan yli takakontissa

Poliisin mukaan uhreja tuotiin Ruotsista Suomeen. Osa kuljetettiin Takkusen mukaan rajan yli auton takakontissa, osa asui Suomessa ilman juoksevaa vettä tai sähköä ja nukkui makuupussissa lattialla.

Jo tutkinnan varhaisessa vaiheessa oli Takkusen mukaan selvää, että uhrit ovat hyvin haavoittuvassa asemassa. Suuri osa uhreista oli jo palannut Ruotsiin, joten poliisi lähti tavoittelemaan heitä sieltä.

– He olivat menettäneet luottotietonsa ja asuntonsa. Heidät otettiin poliisin huostaan ja saatettiin ihmiskaupan uhrien tukipalveluihin. Poliisi hankki heille ihmiskaupparikoksiin erikoistuneet asianajajat.

Helsingin käräjäoikeus joutuu nyt oikeudenkäynnissä pohtimaan, miten ihmisten rooli sekä rikoksesta epäiltynä että uhrina voidaan sovittaa yhteen. Kaksoisroolin vaikeus on ollut esillä KRP:n esitutkinnassa jo siinä vaiheessa, kun poliisi tavoitteli ihmisiä kuultavaksi Suomeen.

– Tämä on sekä Suomen että Ruotsin oikeusjärjestelmissä havaittu haasteelliseksi. Paljon jouduimme perustelemaan sitä, että he ovat epäiltyjä, mutta uhriasema on huomioitava myös.

Suomessa nyt oikeudessa olevan kokonaisuuden ja KRP:n keskeneräisen tutkinnan lisäksi asiassa on Takkusen mukaan välitetty tietoja ja tehty tutkintapyyntöjä Ruotsiin.

– Rikollinen toiminta on käynnistynyt Ruotsissa. Siellä on ollut henkilöitä, joiden toiminta on ollut tärkeä näiden uhribulvaanien hankkimiseksi. Tiedossa ei ole, onko Ruotsin syyttäjä päättänyt käynnistää erillisen tutkinnan.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä