Oululainen Anne Huotari on valittu vasemmistoliiton aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi.
Kuva: Teija Soini
Vasemmistoryhmä on valinnut oululaisen Anne Huotarin puolueen aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi. Asiasta päätti viikonloppuna järjestäytynyt vasemmistoliiton Pohjois-Pohjanmaan aluevaltuustoryhmä.
Puolueen aluevaltuustoryhmän ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin oululainen Olli Kohonen ja toiseksi varapuheenjohtajaksi raahelainen Tarja Ollanketo.
–Tavoitteena on hyvän yhteistyön avulla uudistaa sote-palvelut asiakaslähtöisiksi ja turvata pelastuspalvelut, Huotari sanoo.
Huotari uskoo, että ryhmän aluevaltuutetut ja varavaltuutetut pystyvät sote-asiantuntemuksellaan ja poliittisella kokemuksellaan antamaan ryhmän kokoa isomman panoksen hyvinvointialueen rakentamiseen.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut