Huip­pu-ur­hei­lu­joh­ta­jat ovat lähes sään­nöl­li­ses­ti ko­koo­mus­lai­sia klu­bi­tak­ki­mie­hiä – mistä se johtuu ja mihin se johtaa?

Olympiakomitean puheenjohtajuutta tavoittelevista neljästä ehdokkaasta kolme tulee kokoomuksesta. Ovatko muut puolueet antaneet urheilun pomopaikat suosiolla porvareille? Vastauksia antaa erikoistutkija Kati Lehtonen.

Ilkka Kanerva.
Ilkka Kanerva.
Kuva: Kimmo Penttinen

Suomalaisen huippu-urheilun ykköspestiä, Olympiakomitean puheenjohtajuutta tavoittelee neljä ehdokasta. Heistä kolme on kokoomuslaisia: Helsingin pormestari Jan Vapaavuori ja kansanedustaja Ilkka Kanerva sekä kansanedustaja ja Olympiakomitean hallituksen jäsen Sari Multala.

Neljäs ehdokas on komitean nykyinen varapuheenjohtaja, johtamisen konsultti Susanna Rahkamo.

Alun perin mukana oli myös energiayhtiö St1:n pääomistaja ja urheilun mesenaatti Mika Anttonen. Ennakkosuosikki vetäytyi kuitenkin kisasta, koska koki pelin menneen likaiseksi ja repiväksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä