Tilaajille

HS: Ke­mi­jo­ki Oy lähetti Lapin ely-kes­kuk­sel­le tiuk­ka­sa­nai­sen oh­jeis­ta­van kir­jel­män: Vaatii mää­rit­te­le­mään Ke­mi­joen alaosan tilan hyväksi tyy­dyt­tä­vän sijaan

Yhtiön johto sanoo lehdelle, että kyse on "normaalista keskustelusta" ja kiistää pyrkivänsä painostamaan ely-keskusta.

Energiayhtiö Kemijoki Oy on ottanut poikkeuksellisen voimakkaasti kantaa Lapin ely-keskuksen Kemijoen vesien tilaa koskevaan arvioon.

Asiasta kertoo Helsingin Sanomat.

Kyse on siitä, että ely-keskus määrittelee Kemijoen alaosan tilan oleva tyydyttävä. Kemijoki Oy:n mielestä arvio on väärä, ja yhtiön mukaan tämän osuuden ekologinen tila on hyvä.

Luokituksella on suurta merkitystä vesienhoidon kannalta, sillä ely-keskuksen antama luokitus edellyttää vaelluskalayhteyden avaamista Kemijoen padottuun alaosaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä