HS: Fi­nans­si­val­von­ta sel­vit­tää Te­boi­lin omis­tus­suh­tei­ta – Yh­dys­val­tain pa­kot­teet saat­ta­vat johtaa yhtiön mak­su­lii­ken­teen jää­dyt­tä­mi­seen

Yhdysvaltain pakotteet vaikuttavat muuhunkin maailmaan, koska dollarin rooli kansainvälisessä maksuliikenteessä on keskeinen.

Helsinki
-
Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva

Finanssivalvonta selvittää Teboilin omistuskuviota Suomessa, kertoo Helsingin Sanomat. Se, miten suuren osuuden venäläinen öljy-yhtiö Lukoil omistaa Teboilista, vaikuttaa oleellisesti siihen, miten Yhdysvaltain julkistamat uudet pakotteet osuvat yhtiöön.

Finanssivalvonnasta arvioidaan Helsingin Sanomille, että pankit saattavat jäädyttää Teboilin rahaliikenteen nopeallakin aikataululla pakotepäätöksen vuoksi. Suomalaiset pankit eivät muodollisesti joudu noudattamaan Yhdysvaltain pakotepäätöksiä, mutta kansainvälisen rahaliikenteen vuoksi ne käytännössä ne joutuvat alistumaan pakotepäätöksiin.

Jos rahaliikenne loppuu, Teboil ei pysty maksamaan sille toimitettua öljyä.

Pakotteiden vaikutus ei vielä selvää

Pankki- ja vakuutusalan yhtiöiden järjestön Finanssiala ry:n johtava asiantuntija Mika Linna arvioi STT:lle, että Yhdysvaltain pakotteiden vaikutus Teboiliin ei tuoreeltaan ole selvää.

– Vaikka Suomen valtio ei sinänsä tunnusta Yhdysvaltain pakotteita sitoviksi, niin käytännössä ne kuitenkin vaikuttavat kansainvälisesti toimiviin yrityksiin sekä finanssilaitoksiin, hän sanoo.

– Yhdysvaltain dollarin ja pankkien rooli kansainvälisessä maksujenvälityksessä on keskeinen, ihan toista luokkaa kuin Britannian.

Linna toteaa, että Yhdysvaltain asettamat pakotteet ulottuvat myös kaikkiin yrityksiin, jotka ovat vähintään 50-prosenttisesti Rosneftin tai Lukoilin omistuksessa. Teboil tunnetaan Lukoilin tytäryhtiönä, mutta on mahdollista että Lukoilin osuutta olisi omistusjärjestelyillä pienennetty.

Osaan Yhdysvaltain pakotteista liittyy myös niin sanottuja toissijaisia pakotteita, jotka rajoittavat esimerkiksi pankkien mahdollisuuksia välittää maksuja.

Jos Lukoilin katsotaan kuuluvan toissijaisten pakotteiden piiriin, silloin suomalaiset pankit, jotka ovat mukana dollaripohjaisessa maksuliikenteessä ja joilla saattaa olla myös toimipisteitä Yhdysvalloissa, saattaisivat Linnan mukaan käytännössä olla pakotettuja keskeyttämään Teboilin maksuliikenteen. Linna painottaa kuitenkin, että ei tunne Yhdysvaltain uuden pakotepaketin yksityiskohtia ja esittää tässä vaiheessa lähinnä arveluja.

Linna huomauttaa, että EU:ssa on tekeillä uusi pakotepaketti Venäjää vastaan. Jos siihen sisällytetään hyvin samansuuntaisia toimia venäläisiä öljy-yhtiöitä vastaan kuin Yhdysvaltain uudet pakotteet ja Britannian aiemmin julkistamat pakotteet, tilanne on Suomessa selkeämpi.

– Ne olisivat ihan selkeästi Suomen lain mukaan sovellettavia normeja.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä