Ukrainan lentotragedian ruumiit sisältävä juna siirretään myöhemmin tänään pois Torezin juna-asemalta, sanoo hollantilaisen tutkintaryhmän johtaja.
Junan tarkempaa määränpäätä ei vielä kerrottu, mutta tutkinnanjohtajan mukaan se viedään ”paikkaan, jossa tutkijat voivat tehdä työnsä”. Hollannin pääministeri Mark Rutte sanoi, että tavoitteena on saada ruumiit Ukrainan hallinnon kontrolloimalle alueelle.
Hollantilaisryhmä pääsi aiemmin tänään aloittamaan viimein ruumiiden tutkinnan. Hollantilaisryhmän lisäksi paikalla on Euroopan turvallisuus- ja yhteistyöjärjestön Etyjin tarkkailijoita.
Ukraina kertoi suostuvansa siihen, että kaikki ruumiit lähetetään Hollantiin. Ukrainan mukaan Hollanti voi johtaa tapauksen tutkintaa ja Ukraina avustaa asiassa.
Ukrainan presidentti Petro Poroshenko kehotti armeijaa välttämään taisteluita koneen putoamispaikan läheisyydessä.
Putoamispaikkaa kontrolloivat kapinalliset eivät ole kommentoineet asiaa.