Sähkösavukkeet: Ou­lu­lai­sen kou­lu­po­lii­sin mukaan va­pe­bis­nek­sen ve­lan­pe­rin­tä on kuin huu­me­kau­pas­ta

Buhurt: Haar­nis­kat ko­li­se­vat ja kirveet hei­lu­vat Oulun kes­kus­tas­sa vii­kon­lop­pu­na

Luitko jo tämän: OYSissa on jou­dut­tu sul­ke­maan kym­me­nen leik­kaus­sa­lia

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

Hilla ja mus­tik­ka kuk­ki­vat jo run­saas­ti Pu­das­jär­vel­lä – "Val­kea­na rahikko näkyy, niin kuin lunta olisi sa­ta­nut"

Hilla kukassa arkistokuvassa.
Hilla kukassa arkistokuvassa.
Kuva: Risto Pikkupeura

Pudasjärvellä hilla kukkii jo kovasti, kertoo hillapoimurin kehittänyt taivalkoskelainen Kalevi Remes.

– Valkeana rahikko näkyy, niin kuin lunta olisi satanut, ainakin jo kulkemillani Oulu-Kuusamo -tienvarren alueilla. Taivalkoskella kukinta vasta alkaa. Nyt pitäisi mustikoillekin vähän vettä pölläyttää ja itikkaa tulla, Remes toteaa.

– Ei vielä voi sanoa tuleeko hillaa, mutta nyt on hilla kyllä hyvässä kukassa. Heinäkuun 15. päivän paikkeilla tietää, onko käynyt kylmää. Sen jälkeen voi melkein varmasti sanoa, minkälainen sato on tulossa, kertoo Ranuan hillatohtori Taisto Illikainen.

Ranuan eteläosan soilla kulkenut Marko Mertala löysi hillankukkia jo toukokuun 30. päivänä. Mertalan havainto on Luken erikoistutkija Rainer Peltolan mukaan ensimmäisiä.

– Siitä on nyt viikko, ja nyt kun on ollut niin hienot säät, eiköhän pääkukintakin ole jo käynnissä – ainakin eteläisen Lapin alueella, Peltola arvioi.

Nyrkkisääntö marjojen kypsymiseen on kuusi viikkoa kukasta kypsään hillaan.

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.