Kolumni

Hiih­tä­jiä on turha syyttää olym­pia­va­lin­nois­ta – Osoit­ta­va sormi koh­dis­tuu val­men­ta­jiin ja olym­pia­ko­mi­tean po­moi­hin

Olympialaisten ensimmäinen tiistai oli maastohiihtotapahtumien osalta yksi odotetuimpia suomalaispäiviä. Sprintterit ovat nousseet viime vuosien saavutuksillaan maajoukkueen eturiviin. Kovin terävästä keihäänkärjestä ei ole kyse, mutta palkintopallisijoja on silti ropissut maailmancupissa ja arvokisoissa.

Viime kevään kaksinkertainen MM-mitalisti Lauri Vuorinen osoitti, että hartiapankissa on mistä ammentaa. Rovaniemen mies oli karsinnassa ja puolivälierässä köysissä, mutta hän vertyi kisan edetessä lähes mitalivauhtiin.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut