Helsinki–Vantaan lentoasema on ruuhkautunut matkatavaran jakelujärjestelmän teknisen häiriön vuoksi, kerrotaan STT:lle lentoasemayhtiö Finavian viestinnästä.
Finavian viestinnän mukaan vika on tietotekninen ja ongelmana on häiriö serverissä. Vika koskee lähteviä matkatavaroita ja alkoi Finavian mukaan neljän aikaan aamulla.
Vika hidastaa lähtöselvityksiä ja on aiheuttanut jonoja turvatarkastukseen. Finavian viestinnästä suositellaan pakkaamaan tavarat käsimatkatavarasääntöjen mukaisesti, eli laittamaan esimerkiksi lääkkeet käsimatkatavaroihin.
Arviota vian kestosta ei vielä ole. Viestinnästä ei osattu arvioida vielä kahdeksan aikaan aamulla, onko lentomatkustajia myöhästynyt lennoilta ruuhkien vuoksi. Lennoilta on kuitenkin jäänyt jonkin verran matkatavaroita.
Lähtöhalli aivan täynnä
Helsinki–Vantaan lähtöhalli oli aivan täynnä ihmisiä ja jonot ulottuivat ovelle saakka, kertoo työmatkalle lähdössä ollut matkustaja STT:lle lentokentältä. Koneessa lentomatkustajille kerrottiin, että todennäköisesti kaikki matkatavarat jäävät Helsinkiin.
Finavian viestinnän tietojen mukaan vika koskisi vain Helsinki-Vantaan kenttää. Finavialta kerrotaan, että matkustajien kannattaa seurata oman lentoyhtiönsä viestintää.
Uutista päivitetty kauttaaltaan kello 9.12.