Heidi Soini aloitti Lu­mi­joel­la ai­koi­naan pal­ve­lu­sih­tee­ri­nä ja eteni nyt monen mutkan kautta kun­nan­joh­ta­jak­si: "Jo­kai­ses­ta an­kan­po­jas­ta voi kasvaa jout­sen"

Lumijoki
Heidi Soini kertoi jännittäneensä valintaa kunnanvaltuustoon saakka. Uutta kunnanjohtajaa onnittelemassa Jaakko Klaavo, Eino Jakkula ja Paula Karsi-Ruokolainen.
Heidi Soini kertoi jännittäneensä valintaa kunnanvaltuustoon saakka. Uutta kunnanjohtajaa onnittelemassa Jaakko Klaavo, Eino Jakkula ja Paula Karsi-Ruokolainen.
Kuva: Emilia Tiitto

Lumijoen kunnanvaltuusto kokoontui maanantaina vuoden toiseen kokoukseen. Kokousvasara ehti kolahtaa pöytään muutamia kertoja ennen kuin kokouksen odotetuin hetki koitti – uuden kunnanjohtajan valinta.

Kunnanjohtaja Paula Karsi-Ruokolainen jää eläkkeelle joulukuussa ja sitä ennen vuosilomalle kesäkuussa. Kuntalain mukaan valtuusto valitsee kunnanjohtajan.

Hallitus päätti työryhmän tekemien haastattelujen ja hakemusten perusteella esittää uudeksi kunnanjohtajaksi Lumijoen nykyistä talous- ja hallintojohtaja Heidi Soinia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä