Maanantai-illan kuntaliitosäänestyksestä on Haukiputaan valtuustossa tulossa äärimmäisen tiukka ja tasainen. Kaleva tiedusteli hiihtolomaviikolla tiistai-iltapäivänä ja keskiviikkoaamuna Haukiputaan kunnanvaltuutettujen kantoja mahdolliseen kuntaliitokseen Ouluun tai itsenäiseen Haukiputaaseen.
Kyselyä varten tavoitettiin 40 valtuutettua 43:sta. Luvut kuntaliitoksen ja itsenäisen Haukiputaan kesken menivät kuntaliitokselle niukasti 20--19. Vain kokoomuksen Maarit Rekilä ei suostunut sanomaan juuta eikä jaata ennen maanantaita.
Haukiputaan valtuustoryhmät pitävät vielä viikonlopun aikana omia kokouksiaan. Puoluekohtaista jakoa ei ole toistaiseksi olemassa, vaan ryhmistä löytyy niin liitoksen kannattajia kuin itsenäisen Haukiputaan puoltajia.
Kuntaliitoksen kannattajien osuus on viime päivinä noussut, sillä paikallislehti Rantapohjan viime kuun lopulla tekemä kysely ennakoi selkeää voittoa itsenäisen Haukiputaan kannattajille.
Haukiputaan viime maanantain kunnanhallituksen kokouksessa kerrotaan sanailun olleen sen verran ikävää, että moni valtuutettu on suunnannut katseensa Ouluun.
Itsenäisen Haukiputaan kannattajiksi lasketut Markku Korvala (kesk.) ja Mauno Sipola (vas.) pihtasivat omaa kantaansa Kalevalle. Kunnanhallituksessa molemmat olivat itsenäisen Haukiputaan kannalla. Miten on asioiden laita valtuuston kokouksessa?
Maanantaisen kokouksen ratkaisijan paikalle jäävät Rekilän lisäksi keskustan Virve Kangas, kokoomuksen Risto Haulos ja vihreiden Ale Luokkanen, joita ei onnistuttu tavoittamaan puhelimella, tekstiviestillä eikä sähköpostilla. Katso, mitä plussia ja miinuksia keskeiset vaikuttajat antavat kuntaliitokselle ja itsenäiselle Haukiputaalle. Kaiken lisäksi kuntaliitokseen liittyvät talouslaskelmat herättävät monia ristiriitaisia kysymyksiä.