Hau­ki­pu­das jatkaa it­se­näi­se­nä

Haukiputaan kunnanvaltuusto päätti kolmituntisen keskustelun jälkeen jatkaa itsenäisenä kuntana. Päätös syntyi äänin 23-20. Sen sijaan Yli-Iin valtuusto päätti aiemmin illalla yksimielisesti, että Yli-Ii liittyy Oulun kaupunkiin, jos Oulu tekee vastaavan päätöksen ensi maanantaina.

Haukiputaan kunnanvaltuusto päätti kolmituntisen keskustelun jälkeen jatkaa itsenäisenä kuntana. Päätös syntyi äänin 23-20.

"Haukiputaan kunnalla on erinomainen sijainti ja hyvä ikärakenne. Sillä on mahdollisuudet pärjätä tulevaisuudessa", selvitti kunnanjohtaja Jarmo Ronkainen.

Tilanne Haukiputaalla oli jo ennakkoon äärimmäisen tasainen liitoksen kannattajien ja itsenäisen Haukiputaan kannattajien kesken.

Sen sijaan Yli-Iin valtuusto päätti aiemmin illalla yksimielisesti, että Yli-Ii liittyy Oulun kaupunkiin, jos Oulu tekee vastaavan päätöksen ensi maanantaina. Yli-Iin kunnanvaltuuston kokous kesti kuntaliitoksen osalta vain 18 minuuttia.

"Alueemme palvelut turvataan parhaiten siten, että olemme osa isompaa kokonaisuutta. Työssäkäynti- ja asioimissuuntamme on Oulu. Kuntakeskusten väli on vain 48 kilometriä", perustelee Yli-Iin kunnanjohtaja Rauni Nokela.

Oulun kaupunginhallituskin oli maanantaina koolla, mutta kaikki kuntaliitoksiin liittyvät asiat jätettiin kaupunginhallituksessa pöydälle ensi maanantaihin. Oulun kaupunki ottaa tuolloin kantaa ensin aamulla kaupunginhallituksessa ja illalla kaupunginvaltuustossa, miten Oulu suhtautuu meneillään oleviin kuntaliitos- ja kuntien yhteistyövirityksiin.

Lue lisää tiistain Kalevasta!

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä