Har­ras­tuk­se­na rat­sas­tus

Pudasjärvi Pudasjärveläinen 11-vuotias Sara Karppinen on harrastanut ratsastusta noin neljä vuotta.

Pudasjärvi Pudasjärveläinen 11-vuotias Sara Karppinen on harrastanut ratsastusta noin neljä vuotta. Ratsuna hänellä on kaverinsa omistama shettis eli shetlanninponi Jaska. Talli, jossa hän käy, on yksityistalli. Siellä on tällä hetkellä kuusi hevosta.

Saralla oli jo pienestä pitäen kiinnostusta hevosia kohtaan ja se vain lisääntyi hänen käydessään erilaisissa hevostapahtumissa. Kun hänen kaverinsa Jenni sai oman ponin, Sara alkoi ratsastaa sillä aika säännöllisesti. Nyt hän käy ratsastamassa 2-4 kertaa viikossa. Sara on hypännyt myös pieniä esteitä ja ajanut kärryillä. Aikaa myöten hän on hankkinut tärkeimmät ratsastustarvikkeet: saappaat, kypärän, ratsastustakin, -housut ja -hanskat. Saran mielestä myös hevosen hoitaminen on kivaa.

"En itsekään oikein tiedä mikä hevosissa vetää puoleensa. Ne ovat vaan niin uskomattoman ihania", hän sanoo.

Sara kertoo ratsastuksesta näin: "Monet uskovat, että ratsastus on yhtä helppoa miltä se näyttää, mutta sitä se ei kuitenkaan ole. Ratsastus vaatii kovaa harjoittelua ja kärsivällisyyttä. Koskaan ei voi olla täydellinen, vaan aina on jotain uutta opittavaa tai parannettavaa."

Hänen mielestään ratsastuksessa on vain se huono puoli, että leirit ja kurssit ovat tosi kalliita. Harrastuksessa on tietysti myös omat vaaransa: "Ensimmäinen hevosen selästä putoaminen tuntui kamalalta!" Saran unelmana on saada joskus ikioma talli ja aikuisenakin työskennellä hevosten parissa ...!

Ilmoita asiavirheestä