Tilaajille

Hanna Niemi osti pe­rin­tei­sen lap­pi­lai­sen lei­po­mon ja hävitti re­kal­li­sen romua – "Y­ri­tyk­sen velat on hoi­det­tu"

Perinteinen Kursulaisen leipomon toiminta on heräämässä henkiin. Hanna Niemi opetteli leipomaan kampanisuja ja seuraavaksi hän aikoo jatkaa leipomon toimintaa, tosin pienessä mittakaavassa.

Leipomo Kursulaisen tilaa remontoidaan, sillä yrittäjä Hanna Niemi on ostanut kiinteistön puolisonsa Pasi Selkälän kanssa ja suunnittelee kahvila-myymälän avaamista. Tarkkaa aikataulua ei vielä ole, sillä Vilho-poika pitää vanhemmat kiireisenä.
Leipomo Kursulaisen tilaa remontoidaan, sillä yrittäjä Hanna Niemi on ostanut kiinteistön puolisonsa Pasi Selkälän kanssa ja suunnittelee kahvila-myymälän avaamista. Tarkkaa aikataulua ei vielä ole, sillä Vilho-poika pitää vanhemmat kiireisenä.
Kuva: Katja Palmqvist

Sallalainen Hanna Niemi aikoo herättää Kursulaisen leipomon takaisin henkiin.

Noin vuosi sitten lopettaneen leipomon vanhoja koneita on myyty ja romutettu, joten tiloissa on nyt hyvin tilaa Niemen yksivuotiaan Vilho-pojan kävelyharjoituksille.

Pöydässä on kahvia ja itseleivottuja joulutorttuja, koska vanhempainvapaan jälkeen Niemi on upottanut kätensä taikinaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä