Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Han­kin­nat ovat kun­ta­päät­tä­jien käsissä

Julkisissa hankinnoissa eli kilpailutuksissa kysymys on erittäin merkittävistä summista. Vuosittain hankinnat ovat jopa 47 miljardia euroa. Parhaimmillaan julkiset hankinnat vauhdittavat yrittäjyyttä, luovat kotimaista työtä, kehittävät palveluja ja elinvoimaa. Nyt valtuustokauden alussa jokaisen valtuutetun tulee varmistua, että omassa kaupungissa tai kunnassa on hankintastrategia kunnossa ja että se tukee alueen taloutta ja pk-yrittäjyyttä.

Hankintalaki on lähtökohtaisesti pienten puolella. Sen tavoitteissa linjataan, että hankinnat on pyrittävä järjestämään siten, että pk-yritykset pääsevät osallistumaan tarjouskilpailuihin tasapuolisesti muiden tarjoajien kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut