Heinäkuun alussa astuu voimaan uusi kolmen euron tullimaksu EU:n ulkopuolelta tilatuille enintään 150 euron verkkokauppaostoksille. Kyse on EU:n asetuksesta, jolla on tarkoitus puuttua halpatuontilähetysten merkittävään kasvuun ja niiden seurauksiin.
Pakettitulva erityisesti kiinalaisista halpakaupoista on viime vuosina vain kasvanut, ja lähes 99 prosenttia kaikista yksityishenkilöiden vastaanottamista halpalähetyksistä tulee Kiinasta. Suomessakin suosittuja verkkokauppoja ovat muun muassa Temu, Shein ja AliExpress.
Tullin mukaan viime vuonna vähäarvoisten tavaroiden tuonti-ilmoituksista Suomeen jäi yli 40 miljoonaa tavaraerää, ja niiden määrä on moninkertaistunut viime vuosina.
Yhdeksi tavaraeräksi ilmoitetaan keskenään samanlaiset tuotteet, joilla on sama tullinimike ja alkuperämaa. Tavaraerät ovat viime vuosina olleet keskimäärin noin 5–6 euron arvoisia.
Kuluneena vuonna tavaroiden virta on jatkanut kasvuaan, tulliylitarkastaja Antti Hästbacka kertoo STT:lle.
– Keskimääräinen tavaraerän arvo on jopa laskenut, ja se on siinä viiden euron kohdilla.
Muuttuuko mikään?
Heinäkuussa kolmen euron tullimaksuja maksetaan lähetyksen jokaisesta tavaraerästä. Suomen Tullissa muutoksen läpivienti hoidetaan ilman lisäresursseja.
– Tullin tekemän valvonnan vaikuttavuus ei tällä uudistuksella muutu. Nyt on kysymys tullimaksujen keräämisestä, jotta saadaan kilpailuolosuhdetta oikeudenmukaisemmaksi. Mutta jos havaitaan, että paketteihin liittyvät riskit nousevat, niin valvontakin kiristyy, Hästbacka kertoo.
Virallisia arvioita tavaravirran vähenemisestä ei ole. Tuntuma on, että muutos vaikuttaa halvimpaan tuotekategoriaan, mutta koko EU:n tasolla vaikutus saattaa jäädä vähäiseksi, Hästbacka arvioi.
Tulli-ilmoitusten tekemisen pääkohdat eivät muutu. Käytännössä kuljetusliikkeet ja pikarahtiyhtiöt tekevät yhä ilmoitukset.
Tullin maksaa myyjätaho, mutta vielä ei tiedetä, mikä on sen vaikutus verkkokaupan kuluttajahintoihin. Kolmen euron lisämaksua ei välttämättä listata näkyviin.
– Ympäri maailmaa myyvä verkkokauppa voi häivyttää Euroopan lisämaksut kaikkiin hintoihin. Muualle maailmaankin myydessä hinnat voivat nousta niin vähän, että kukaan ei huomaa. Tämä on kaikki spekulaatiota vielä.
Siirtymäaika vuoteen 2028
EU päätti viime vuonna tullivapauden poistamisesta, mutta linjaus on kokonaisuudessaan tulossa voimaan vasta vuonna 2028. Kolmen euron tavaraerän tulli on osa siirtymäajan muutoksia.
Marraskuussa on määrä ottaa käyttöön kaikkien tullausten yhteydessä maksettava käsittelymaksu.
Suurempia muutoksia kaavaillaan vuoden 2028 aikataulussa. EU:n ulkopuolinen verkkokauppa tai sen edustaja olisi jatkossa entistä selkeämmin vastuussa tuotteiden vaatimustenmukaisuudesta, kuten tuontirajoitusten noudattamisesta ja sertifioinnista.