Presidentti Donald Trump haluaa rangaista Saksaa aikomalla siirtää Yhdysvaltojen joukkoja Saksasta muihin Euroopan Nato-maihin ja kotiuttamalla osan joukoista Yhdysvaltoihin. Suunnitelman pelätään syövän Naton uskottavuutta ja suurimman hyötyjän olevan Venäjä. (HS 6.8.).
Trumpin suunnitelmassa saattaa olla kyse myös siitä, että Yhdysvallat haluaa siirtää sotilaallista painopistettään Aasiaan.
Maailman supervallat, Yhdysvallat ja Kiina, ovat yhä useammassa asiassa ja paikassa napit vastakkain.
Yhdysvallat on Kiinaa vastaan keskusjohdon komentoonsa ottaman Hongkongin lisäksi myös Etelä-Kiinan meren tapahtumien, Kiinan rakentamien tekosaarien takia.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut