Euroopan unionin jäsenmaissa vietettiin vuosittaista Eurooppa-päivää tiistaina. Liput liehuivat EU-maissa Euroopan yhtenäisyyden kunniaksi.
EU-komissaari Jutta Urpilainen patisteli Eurooppa-päivän aattona maanantaina Suomea ja suomalaisia olemaan aktiivisempia Euroopan unionin suuntaan. Suomalaisia näkökulmia pitäisi saada esille EU:ssa jo asioiden valmisteluvaiheessa (Kaleva 9.5.).
Urpilaisen kehotusta kannattaa kuunnella herkällä korvalla muuallakin kuin Helsingissä. Maakuntien ja kaupunkien näkemyksiä on viestitty EU-päättäjille koko Suomen jäsenyyden ajan, mutta nyt Urpilainen toivoo parempaa ennakointia. Proaktiivisuus on monessa muussakin asiassa parempi kuin reaktiivisuus.
EU:n liput liehuivat Suomessakin tiistaina ylpeästi, sillä meikäläisten EU-myönteisyys on pysynyt ennätyslukemissa. EU:n hyvät vaikutukset on nähty, vaikka aivan kaikki eivät niitä vielä tunnista.
