EU haluaa avata syk­syl­lä neu­vot­te­lut Venäjän kaup­pa­so­pi­muk­ses­ta

EU pyrkii syksyllä avaamaan neuvottelut Venäjän kanssa uudesta kauppasopimuksesta. EU:n komission puheenjohtaja Josè Manuel Barroso sanoi Helsingissä maanantaina, että yhtenä tavoitteena on edetä kohti vapaakauppa-aluetta Venäjän kanssa.

EU pyrkii syksyllä avaamaan neuvottelut Venäjän kanssa uudesta kauppasopimuksesta. EU:n komission puheenjohtaja Josè Manuel Barroso sanoi Helsingissä maanantaina, että yhtenä tavoitteena on edetä kohti vapaakauppa-aluetta Venäjän kanssa.

-- Komissio on tänään esittänyt mandaattia neuvottelujen aloittamiseksi. Tarkoituksena on korvata nykyinen yhteistyö- ja kumppanuussopimus, joka umpeutuu reilun vuoden kuluttua.

Pääministeri Matti Vanhasen mukaan Suomi pyrkii saamaan virallisen hyväksynnän neuvotteluille marraskuun EU-Venäjä-huippukokouksessa. Neuvottelut halutaan viedä loppuun ensi vuoden aikana.

Nopeaa läpimurtoa etenkään vapaakauppa-alueesta tuskin voidaan kuitenkaan odottaa. Venäjän on ensin muun muassa edettävä maailman kauppajärjestön WTO:n jäseneksi.

Yhteinen vastuu

Komission ja Suomen hallituksen kaksipäiväisen tapaamisen päätteeksi pidetyssä tiedotustilaisuudessa korostui myös oikeuden, vapauden ja turvallisuuden teema, jonka Suomi on nostanut yhdeksi puheenjohtajakautensa keskeiseksi aiheeksi.

Toiveita ladataan erityisen paljon EU:n Haag-ohjelmaan, joka tähtää yhteiseen turvapaikka-, maahanmuutto- ja pakolaispolitiikkaan viimeistään vuonna 2010. Syyskuussa Tampereella EU-maiden oikeus- ja sisäministerit arvioivat ohjelman etenemistä.

Akuutein ongelma on laiton maahanmuutto. Vanhanen korosti, että rajavalvontaa on tehostettava samoin kuin panostuksia erityisesti Saharan eteläpuolisille alueille, joilta pääosa muuttovirrasta tulee.

-- EU:n sisäisen solidaarisuuden kannalta on tärkeää, että laittoman muuton tuomaa taakkaa jaetaan kaikkien harteille, hän jatkoi.

-- Tarvitaan yhteinen eurooppalainen lähestymistapa. Kyse on terveen järjen käytöstä, sillä pahimman muuttopaineen alla olevat jäsenmaat eivät yksin kykene hoitamaan asiaa, Barroso täydensi.

Yhteistyön tiivistämistä on pitkään kangertanut ontuva päätöksenteko. Oikeus- ja poliisiasiat vaativat yleensä yksimielisiä päätöksiä, joita on vaikea saada aikaan.

Suomi tunnustelee mahdollisuutta siirtää päätöksentekoa keveämmälle määräenemmistöpohjalle.

-- Suomelle on annettu tehtävä testata jäsenmaiden valmiuksia uudistaa sääntöjä. Herkästä asiasta keskustellaan ensin kaikkien EU-maiden kanssa erikseen. Lopputulosta on turha vielä ennakoida, Vanhanen huomautti.

Turkki huolettaa

Kompuroivat Turkin jäsenyysneuvottelut nousivat jälleen esiin.

-- Turkin on toimittava jo Suomen puheenjohtajakaudella vaadittujen sitoumusten täyttämiseksi, Vanhanen vaati.

Varsinainen kanto on Kypros, jonka aluksia ja lentokoneita Turkki ei ole suostunut päästämään alueelleen, vaikka vuosi sitten Turkin ja EU:n hyväksymä laajennettu tullisopimus sitä edellyttääkin.

Kiista kumpuaa Kyproksen pohjoisosan miehityksestä, joka aikanaan jakoi saaren kahteen osaan. Kyproksen kreikkalaiset puolestaan kaatoivat huhtikuussa 2004 saaren yhdentymistä tavoitelleen suunnitelman.

Sen Vanhanen että Barroso luonnehtivatkin erittäin rohkaisevaksi sitä, että Kyproksen presidentti Tassoso Papadopoulos ja turkkilaisen puolen johtaja Mehmet Ali Talat tapaavat maanantaina ensi kertaa kahteen vuoteen.

Jalkapallon kehto

Tilaisuuden lopuksi Barroso kevensi tunnelmaa kehumalla, että myös jalkapallon MM-kisat osoittavat EU:n vahvuuden. Kisojen neljä parasta maata ovat kaikki unionin jäseniä; Saksa, Portugali, Italia ja Ranska.

Ilmoita asiavirheestä