Espanjan ja Marokon viranomaiset ovat antaneet hyvin erilaisia arvioita siitä, kuinka moni ihminen kuoli pyrkiessään viime viikolla Espanjan itsehallintoalueelle Ceutaan.
Marokon sisäministeriö sanoi sunnuntaina, että 11 ihmistä olisi kuollut pyrkiessään Ceutaan. Ministeriön mukaan kymmenen ihmistä hukkui ja yksi kuoli pudottuaan kallioiselta alueelta. Espanjan hallinnon Ceutan edustaja sanoi aiemmin, että kuolleita olisi ainakin 72.
Viime viikon aikana noin 60 000 ihmistä suuntasi Marokosta Ceutaan. Monet ihmisistä uivat Marokon ja Ceutan jakavan aidan ympäri. Ceuta sijaitsee Marokon pohjoisrannikolla.
Ryntäyksen taustat ovat yhä epäselviä. Marokon sisäministeriön mukaan syyttäjät ovat aloittaneet tutkinnan tapahtuneesta.
Sunnuntaina enää vain pieni osa kaikista Ceutaan saapuneista siirtolaisista oli alueella.
Silminnäkijä: Poliisi usutti ylittämään
Ryntäyksestä on esitetty erilaisia selityksiä julkisuudessa. On esimerkiksi arvioitu, että Marokon viranomaiset olisivat avanneet rajan protestoidakseen Espanjan pääministerin Pedro Sanchezin äskettäistä vierailua Algeriassa. Algeria tukee pyrkimyksiä vapauttaa Länsi-Saharan alue Marokon miehityksen alaisuudesta.
Espanja on myös syyttänyt ryntäyksestä ihmiskauppamafioita. Espanjan mukaan ne käyttivät hyväkseen Espanjan korkeimman oikeuden äskettäistä päätöstä, jonka mukaan meriteitse Ceutaan tai Melillaan pyrkiviä ja kiinni otettuja siirtolaisia ei voitaisi palauttaa välittömästi.
Guardian-lehden haastattelema Ceutasta palannut marokkolaismies Youssef El Abbas kertoi, että marokkolaispoliisi usutti ihmisiä ylittämään rajan. El Abbas teki niin, sillä hän oli kertomansa mukaan tullut karkotetuksi Espanjasta vuosia aiemmin.
Tavallisesti paikalla olevat esteet ja tarkastuspisteet oli poistettu, hän kertoi.
– Marokkolainen poliisi hoputti meitä menemään ja juoksemaan Espanjaan. Edellisyönä he hakkasivat ihmisiä, mutta sinä aamuna he päästivätkin meidät läpi. Mikään ei käynyt järkeen, mies sanoi Guardianille.
EU-sisäministerit koolle tiistaina
EU:n sisäministerien on tarkoitus kokoustaa aiheen tiimoilta tiistaina. Päättyneellä viikolla 22 jäsenmaata pyysi yhteisessä kirjeessään kokouksen järjestämistä.
Kirjeessä vaadittiin muun muassa EU:n ulkorajojen tehokasta suojaamista sekä laittoman maahantulon torjumista. Kirjeen allekirjoitti myös Suomen pääministeri Petteri Orpo (kok.).
Italia keskeytti viikonloppuna Schengen-yhteistyön Espanjan kanssa kuukaudeksi. Schengen-alueen sisärajoilla ei lähtökohtaisesti tehdä rajatarkastuksia, mutta kansalliset viranomaiset voivat ottaa niitä käyttöön poikkeustilanteissa.
Keskeytys koskee Espanjan ja Italian välistä lento- ja laivamatkustusta, koska mailla ei ole yhteistä maarajaa.