Rakentaminen: Ta­lo­teh­taan toi­mi­tus­joh­ta­ja ih­met­te­lee Oulun ahdasta kaa­voi­tus­ta

MM-kisat: Suvi Aherto on pais­ki­nut kaksi ja puoli vuotta hommia ko­ti­ki­so­jen on­nis­tu­mi­sen eteen

Erän­kä­vi­jät ja ou­lu­lais­ten val­loit­ta­ma Tanssii tähtien kanssa mukana Kul­tai­nen Venla -gaa­las­sa

Anniina Koivuniemen tähtittämä Tanssii tähtien kanssa on ehdolla Kultainen Venla -gaalassa.
Anniina Koivuniemen tähtittämä Tanssii tähtien kanssa on ehdolla Kultainen Venla -gaalassa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Oululaisen NTRNZ median tuottaman Eränkävijät-sarjan kuudes tuotantokausi on ehdolla Kultainen Venla -finaalissa.

Eränkävijät on kolmen joukossa Vuoden Lifestyle-ohjelman kategoriassa. Lisäksi mukana ovat Aarrepaja sekä Remppa vai muutto Suomi.

Vuoden kilpailurealityssa on puolestaan ehdolla Tanssii tähtien kanssa, jonka voittajapariksi kruunattiin hiljattain oululaiset Anniina Koivuniemi ja Ernest Lawson.

Voittajat julkistetaan Kultainen Venla -gaalassa 14. tammikuuta. Tilaisuus näytetään suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla.

Alta voit katsoa kaikki ehdokkaat ja kategoriat:

Vuoden draamasarja

Mädät omenat (Elisa Viihde Viaplay, Fire Monkey)

Rahti (Yle TV1 ja Yle Areena, FremantleMedia Finland)

Sisäilmaa (Yle TV1 ja Yle Areena, Solar Films)

Vuoden Game Show

Lauma (MTV3, Yellow Film & TV)

Melkein MENSA (Fox, Banijay Finland)

Suurmestari (MTV3, Rabbit Films)

Vuoden keskusteluohjelma

Efter Nio (Yle Fem ja Yle Areena, Parad Media)

Joonas Nordman Show (MTV3, Yellow Film & TV)

Yökylässä Maria Veitola, kausi 7 (MTV3, Moskito Television)

Vuoden kilpailureality

Mestaritekijä (Discovery+, Rabbit Films)

Selviytyjät Suomi Karibia (Nelonen, Banijay Finland)

Tanssii tähtien kanssa (MTV3, Banijay Finland)

Vuoden komediasarja

Aikuiset, kausi 2 (Yle Areena, Yellow Film & TV)

Luottomies, kausi 3 (Yle Areena, Yle Draama)

Mister 8 (Elisa Viihde Viaplay, It's Alive Films)

Vuoden lasten- ja nuortenohjelma

HS Lasten uutiset (Nelonen, Helsingin Sanomat)

Hullu - hullumpi - yläaste, kausi 5 (Yle Areena, Tarinapaja)

Sekasin, kausi 3 (Yle Areena, It's Alive Films)

Vuoden Lifestyle-ohjelma

Aarrepaja (MTV3, Warner Bros. International Television Production Finland)

Eränkävijät, kausi 6 (Yle TV1 ja Yle Areena, NTRNZ media)

Remppa vai muutto Suomi (Nelonen, Rabbit Films)

Vuoden musiikkiviihde

Elämäni Biisi, kausi 3 (Yle TV1 ja Yle Areena, Yellow Film & TV)

UMK21 (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Luovat sisällöt ja media)

Vain elämää, kausi 12 (Nelonen, Banijay Finland)

Vuoden seurantareality

Elossa 24h, kausi 5 (Yle TV1 ja Yle Areena, ITV Studios Finland)

Ensitreffit alttarilla, kausi 8 (MTV3, Endemol Shine Finland)

Unelma Lapista (Yle Areena ja Yle TV2, Yle Luovat sisällöt ja media)

Vuoden urheilu & events

Big Brother Suomi 24/7 (Ruutu, Endemol Shine Finland)

Jalkapallon EM-kisat (Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)

Tokion olympialaiset YLE (Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)

Vuoden uusi ohjelma 2021

Mist sä tuut? (Yle Areena, Moskito Television)

Politiikka-Suomi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Luovat sisällöt ja media)

Sisäilmaa (Yle TV1, Yle Areena, Solar Films)

Vuoden uutis-, ajankohtais ja asiaohjelmasarja

MOT (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Perjantai-dokkarit (Yle Areena ja Yle TV1, Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta)

Politiikka-Suomi (Yle TV1 ja Yle Areena, Yle Luovat sisällöt ja media)

Some Deep Story, kausi 6. (Yle Areena ja Yle TV2, Revul Media Group)

Vuoden viihdeohjelma

Diili Suomi (Nelonen, FremantleMedia Finland)

Pöllötöllö (MTV3, MTV)

Sohvaperunat, kausi 12 (Yle TV2 ja Yle Areena, Endemol Shine Finland)

Vuoden käsikirjoittaja - Fiktio

Anna Brotkin / Aikuiset, kausi 2 (Yle Areena, Yellow Film & TV)

Juha Lehtola & Tiina Lymi / Sisäilmaa (Yle TV1 ja Yle Areena, Solar Films)

Mia Ylönen / Mädät omenat (Elisa Viihde Viaplay, Fire Monkey)

Vuoden käsikirjoittaja - Viihde, reality & events

Anne Kaasinen / Ensitreffit alttarilla (MTV3, Endemol Shine Finland)

Arja Lehtikangas / Vain elämää (Nelonen, Banijay Finland)

Aleksi Sariola / SuomiLOVE (Yle TV1 ja Yle Areena, Warner Bros. International Television Production Finland)

Sarri Schonert / Kuppilat kuntoon, Hans Välimäki! (Nelonen, Moskito Television)

Vuoden miesnäyttelijä

Hannu-Pekka Björkman / Sisäilmaa (Yle TV1 ja Yle Areena, Solar Films)

Elias Salonen / Aikuiset (Yle Areena, Yellow Film & TV)

Pekka Strang / Mister 8 (Elisa Viihde Viaplay, It's Alive Films)

Vuoden naisnäyttelijä

Anna Airola / Aikuiset (Yle Areena, Yellow Film & TV)

Elina Knihtilä / Sisäilmaa (Yle TV1 ja Yle Areena, Solar Films)

Elena Leeve / Maria Kallio (C More, Jarowskij Finland)

Vuoden ohjaaja - Fiktio

Anna Dahlman / Aikuiset (Yle Areena, Yellow Film & TV)

Tiina Lymi / Sisäilmaa (Yle TV1 ja Yle Areena, Solar Films)

Marja Pyykkö & Pamela Tola / Mädät omenat (Elisa Viihde Viaplay, Fire Monkey)

Vuoden ohjaaja - Viihde, reality & events

Jan-Aslak Leino / Tanssii tähtien kanssa (MTV3, Banijay Finland)

Teija Paajamaa & Arja Lehtikangas / Vain elämää (Nelonen, Banijay Finland)

Tapani Parm / Tokion olympialaiset YLE (Yle TV2 ja Yle Areena, Yle Urheilu ja tapahtumat)