Entinen kan­san­edus­ta­ja ja kir­jai­li­ja Claes An­ders­son on kuollut 82-vuo­tiaa­na

Kirjailija, kulttuurivaikuttaja Claes Andersson on kuollut, omaiset kertovat STT:lle. Andersson kuoli pitkäaikaiseen sairauteen 82-vuotiaana.

Claes Andersson kuvattuna kotonaan tammikuussa 2018. Andersson oli menehtyessään 82-vuotias.
Claes Andersson kuvattuna kotonaan tammikuussa 2018. Andersson oli menehtyessään 82-vuotias.
Kuva: MEERI UTTI

Kirjailija, kulttuurivaikuttaja Claes Andersson on kuollut, omaiset kertovat STT:lle. Andersson kuoli pitkäaikaisen sairauden komplikaatioihin 82-vuotiaana Meilahden sairaalan teho-osastolla Helsingissä.

Lue myös: Claes Andersson kirjoitti paljon kuolemasta, mutta suhtautui asiaan lungisti – "Kyllä elämä on ihan huikea seikkailu kuitenkin"

Vuonna 1937 Helsingissä syntynyt Andersson oli koulutukseltaan psykiatrian erikoislääkäri.

Claes Andersson oli perustamassa Vasemmistoliittoa ja toimi puolueen puheenjohtajana vuosina 1990–1998.

Kulttuuriministerinä Andersson oli vuonna 1995 aloittaneessa Paavo Lipposen (sd.) hallituksessa. Hänen ministerikautensa kesti kolme vuotta.

Anderssonin jälkeen puolueen puheenjohtajaksi valittiin Suvi-Anne Siimes.

Andersson toimi kansanedustajana Vasemmistoliiton riveissä vuosina 1987–1999 sekä vuosina 2007–2008. Andersson pyysi eroa kansanedustajan tehtävistä 2008 terveydellisten syiden vuoksi.

–  Politiikka on kuin sotaa, koska siinä koko ajan taistellaan näkemysten esille pääsemisestä ja toteuttamisesta ja siitä, kuka valitaan mihinkin tehtävään. Minua pidettiin sinisilmäisenä, mutta ajattelin että se joka puijaa, häviää pitkällä aikavälillä, Andersson sanoi STT:n 80-vuotishaastattelussaan kaksi vuotta sitten.

Andersson vaikutti poliittisen uransa aikana muun muassa kulttuuriministerinä, eduskunnan sivistysvaliokunnassa, ulkoasiain valiokunnassa sekä Yleisradion hallintoneuvoston jäsenenä.

Andersson kirjoitti muun muassa runokokoelmia, romaaneja ja näytelmiä. Anderssonin oli määrä julkaista syyskuussa 2019 Seuraavaksi Jätkäsaari! -romaani (alkuperäisnimeltään Busholmen nästa).

Andersson tunnettiin myös jazz-pianistina. Hänelle myönnettiin kuusi kertaa taiteen valtionpalkinto.

Hän oli lähes loppuun asti aktiivinen muusikko ja kirjailija, jonka ajatus oli kirkas. Viime maaliskuussa hän sanoi Voima-lehden haastattelussa olleensa kaksi kertaa niin lähellä kuolemaa, että hänen oma suhtautumisensa oli muuttunut arkisemmaksi.

–  Elettyäni elämän, jossa minulla on ollut ilo ja onni olla mukana niin monessa, rakkaudessa ja ystävyydessä, intohimoissa ja haluissa ja tulevaisuuden uskossa, taisteluissa ja vastarinnassa, jossa olen kohdannut niin paljon todellisuutta, niin monia ihania ja huikeita ihmisiä ja kohtaloita, monia maita, kieliä, kulttuureita, elinpiirejä ja ystävyyksiä, voinko olla muuta kuin iloinen ja kiitollinen? Juuri siitä minä nykyisin kovin usein tunnen – kiitollisuutta, hän sanoi Voima-lehden haastattelussa.

Lue myös: Poliitikot ja kult­tuu­ri­vai­kut­ta­jat reagoivat uutiseen Claes Anderssonin poismenosta – "Maailma tarvitsee enemmän hänen kaltaisiaan"

Claes Andersson

Vuonna 1937 syntynyt helsinkiläinen kirjailija, psykiatri ja jazzpianisti.

Avopuoliso psykiatri Katriina Kuusi. Jälkikasvuna kuusi lasta, yksitoista lastenlasta, yksi lapsenlapsenlapsi.

Entinen kansanedustaja, kulttuuriministeri ja Vasemmistoliiton puheenjohtaja.

Julkaisi urallaan toistakymmentä runokokoelmaa, romaaneja, elämäkerrallisia teoksia, näytelmiä, tietokirjoja ja kolumneja.

Viimeisin julkaistu teos: runokokoelma elokuussa 2018 Det underjordiska utsiktstornet (Förlaget), Jyrki Kiiskisen suomennoksena Maanalainen näkötorni (WSOY).

Anderssonin viimeiseksi levyksi jäi kesäkuussa 2018 ilmestynyt Kvar i mig yhdessä laulaja Julia Korkmanin kanssa.

Ilmoita asiavirheestä