Kolumni

Elo­ku­va-ala vuoroin vie­rais­sa – Suo­ma­lai­nen elo­ku­va­teol­li­suus vain jatkaa kan­sain­vä­lis­ty­mis­tään

Kansainvälistyminen ei kuitenkaan merkitse välttämättä monimuotoistumista, vaan usein myös yhdenmukaistumista, muistuttaa Tero Vainio.

Vaikka globalisaatiokehitys on viime vuosina ollut vastatuulessa, ainakin suomalainen elokuvateollisuus vain jatkaa kansainvälistymistään.

On sinänsä ironista, että rajoja kaikkialla sulkenut koronapandemia oli syynä siihen, että maassamme tehdään ensimmäinen kokonaan Suomessa kuvattava amerikkalaiselokuva.

Riley Stearnsin scifi-indie Dualin tuotanto on jo käynnissä Tampereen seudulla, Yhdysvalloissa kun karanteenimääräykset estävät vastaavan liikkumisvapauden.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa