Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Eläköön eläke!

Kalevassa oli 26.4. kirjoitus eläkkeelle jo jääneestä perushoitajasta. Otsikkona oli ”Eläkkeelle jäänti ei onnistunut”. Minua harmitti, ettei onnistunut.

Miksei? Syy kyllä selvisi. Perushoitaja oli luvannut pyynnöstä tehdä muutaman työvuoron, mutta maalis–huhtikuu menivätkin 70–80 prosenttisesti entisessä työpaikassa.

Onko syynä liika kiltteys, ettemme jossakin tilanteessa osaa kieltäytyä. Mutta kun tietää, että on vajausta henkilökunnasta, niin voi heltyä. Vaikka minun mielestäni ei tarvitsisi, koska eläke on kovalla työllä ansaittua omaa aikaa.

"Suosittelen ottamaan eläkkeen ylpeänä vastaan."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut