Edus­kun­ta teki kun­nil­le 50 pro­sen­tin ko­ro­tuk­sen kai­vos­ve­roon ja pyysi hal­li­tus­ta kor­jaa­maan veroa pi­kai­ses­ti

Hallitus- ja oppositiopuolueet pyytävät yhdessä kaivosveron uudistamista. Markus Lohen mukaan nykymalli uhkaa kaataa Terrafamen valtion syliin.

Boliden aikoo ohjata investointinsa jatkossa Suomen sijaan Ruotsiin kaivosveron takia. Kuva on Bolidenin Kevitsan kaivokselta Sodankylästä.
Boliden aikoo ohjata investointinsa jatkossa Suomen sijaan Ruotsiin kaivosveron takia. Kuva on Bolidenin Kevitsan kaivokselta Sodankylästä.
Kuva: Henripekka Kallio / arkisto

Kaivosvero tuottaa pohjoisen kaivoskunnille jatkossakin vähintään nykyisen määrän rahaa. Asia varmistui perjantaina, kun kaivosmineraaliveron muutokset hyväksyttiin eduskunnassa.

Kaivosveroa kiristetään hallituksen esityksen mukaisesti niin, että veron tuotto nousee nykyisestä noin 45 miljoonasta eurosta 95 miljoonaan euroon vuodessa. Luvut ovat suuntaa-antavia, koska verotuotto vaihtelee vuosittain.

Kunnat saavat tällä hetkellä 60 prosenttia kaivosveron tuotosta ja valtio 40 prosenttia.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä