Dashti: Ex-puo­li­so loi Fa­ce­book-pro­fii­lin - seuraa oi­keu­den­käyn­tiä livenä

Dashtin mukaan on mahdollista, että myös jotkut muut henkilöt ovat käyttäneet Facebook-profiilia, jonka välityksellä surmaa oli suunniteltu.

Oikeudenkäynti on parhaillaan käynnissä Oulun käräjäoikeudessa.
Oikeudenkäynti on parhaillaan käynnissä Oulun käräjäoikeudessa.
Kuva: Leinonen Jukka

Rajakylän palkkasurmaan yllyttämisestä epäilty Bobby Dashti väittää, että hän ei ole itse tehnyt surman suunnitteluun käytettyä Facebook-profiilia, vaan sen on tehnyt hänen entinen puolisonsa.

Dashtin mukaan on näin ollen mahdollista, että myös jotkut muut henkilöt kuin hän ovat käyttäneet profiilia. Dashti kiistää, että hän olisi käynyt Facebook-keskustelua surmasta.

Dashtin entinen puoliso on poliisin kuulusteluissa kieltänyt luoneensa Facebook-profiilin, eikä hänellä ole salasanoja profiiliin.

Oikeudenkäynti on parhaillaan käynnissä Oulun käräjäoikeudessa. Kaleva seuraa oikeudenkäyntiä livenä.

Oikeudessa on kirjallisena todisteena 10 000 sivua Facebook-keskusteluja. Niitä on tarkoitus käsitellä oikeudessa myöhemmin tänään.

Puolustuksen mukaan Dashti ei ole myöskään saanut tekijän lähettämää tekstiviestiä surmatyön jälkeen.

Puolustus kertoo, että Dashtin ja surmatun oululaismiehen välit olivat tulehtuneet.

Dashtin mukaan väite siitä, että hän olisi ollut vihainen entisen puolisonsa seurustelusta oululaismiehen kanssa, ei kuitenkaan pidä paikkaansa. Erimielisyydet koskivat yhteydenpitoa lapsiin.

Tekijä koki tulleensa uhkailluksi

Puolustuksen mukaan surman tekijä ei osaa vieläkään selittää sitä, miksi päätyi ratkaisuun toteuttaa surma. Hän oli yrittänyt tekoa kahdesti aiemmin, mutta jänistänyt viime hetkillä.

Puolustus vetoaa siihen, ettei tekoa oltu suunniteltu yksityiskohtaisesti, kuten syyttäjä väittää.

Tekijä koki tulleensa uhkailluksi ja painostetuksi ja pelkäsi oman henkensä olevan uhattuna, jos hän ei tee surmaa. Tekijä oli myös saanut käydyistä keskusteluista käsityksen, että ellei hän tee surmaa, niin joku muu tekee sen.

Puolustuksen mukaan tekijä luuli uhrin olleen hengissä, kun hän poistui rappukäytävästä.

Syyttäjä vaatii molemmille elinkautisia vankeusrangaistuksia.

Seuraa oikeudenkäyntiä reaaliaikaisesti live-seurannassa.

Ilmoita asiavirheestä