Tilaajille

Claes An­ders­son eli kult­tuu­rin pää­vir­rois­sa – uu­tuus­kir­jas­sa käydään pe­rus­teel­li­ses­ti läpi pää­hen­ki­lön värikäs ja mo­ni­puo­li­nen elämä

Psykiatri, runoilija, poliitikko ja muusikko onnistui pitämään kaikki roolit erillään – kaikella oli oma aikansa ja paikkansa. Poliitikkona Anderssonin kovin yhteenotto oli valtiovarainministeri Sauli Niinistön kanssa.

Claes Andersson oli innokas kirjoittaja. Hän oli sitä mieltä, että juuri kirjoittamalla saa asiat järjestykseen – sekä maailman että omat asiansa.
Claes Andersson oli innokas kirjoittaja. Hän oli sitä mieltä, että juuri kirjoittamalla saa asiat järjestykseen – sekä maailman että omat asiansa.
Kuva: MEERI UTTI / arkisto

Riitta Kylänpää: Utelias mieli – Claes Anderssonin elämä. Siltala 2020.

On oikeastaan samantekevää mitä Claes Andersson (1937–2019) sai aikaan kulttuuriministerinä – vai saiko mitään – mutta joka tapauksessa hän on ollut Suomen kaikkien aikojen pätevin kulttuuriministeri.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä