Bri­tan­nia hylkäsi häm­mäs­tyt­tä­vän niu­kas­ti kovan bre­xi­tin – vain neljän äänen ero ää­nes­tyk­ses­sä

Parlamentti melkein hyväksyi sopimuksettoman eron EU:sta, sillä se hylättiin vain neljän äänen erolla.

Britannian EU:ssa pysymisen kannattajat saattoivat säikähtää, kun parlamentti lähes valitsi kovan brexitin.
Britannian EU:ssa pysymisen kannattajat saattoivat säikähtää, kun parlamentti lähes valitsi kovan brexitin.
Kuva: NEIL HALL

Brittiparlamentti melkein antoi periksi sopimuksettomalle erolle EU:sta, sillä se hylättiin vain neljän äänen erolla. Uusi äänestys koittaa torstaina, kysytäänkö lisäaikaa EU:lta.

Britannian parlamentti äänesti, ettei se hyväksy kovaa brexitiä eli sopimuksetonta eroa EU:sta missään olosuhteissa. Tulos oli hätkähdyttävän niukka, 312–308 kovan brexitin hylkäämisen puolesta. Britannian kohtalo oli lähellä ratketa äänestykseen, mutta nyt brexit-jännitys jatkuu.

Toisessa aloitteessa hallitukselle esitettiin "hallittua" sopimuksetonta eroa 22. toukokuuta mennessä eli ennen eurovaaleja. Tämä hylättiin äänin 374–164. Kolmannessa äänestyksessä kysyttiin parlamentin valmiutta sopimuksettomaan eroon lyhyellä aikavälillä. Tämä vaihtoehto ei kelvannut äänin 321–278.

Äänestystuloksesta huolimatta sopimukseton ero on edelleen edessä, jos poliittisia muutoksia ei tule, muistutti pääministeri Theresa May. Ero koittaisi 29. maaliskuuta.

Torstaina parlamentti äänestää siitä, pyytääkö Britannia lisäaikaa EU-eron päätöksentekoon. Mayn mukaan lisäajan pitäisi olla pitkä, jos Britannialla ei ole selvää erosuunnitelmaa.

Mayn sopimus haudattu

Britannian parlamentti tyrmäsi keskiviikon keskusteluissaan kovin sanoin ajatuksen, että pääministeri Theresa May yrittäisi vielä kerran tuoda äänestettäväksi erosopimuksensa, joka on kahteen kertaan tyrmätty. Se ei johtaisi enää mihinkään.

Työväenpuolue Labourin mukaan Britannian pitää miettiä muita vaihtoehtoja kuin Mayn erosopimusta, jos torstaina äänestetään EU-eron viivästyttämisen puolesta.

Vielä ei ole varmaa tietoa, kuinka Euroopan unioni suhtautuu Britannian mahdolliseen lisäaikapyyntöön. Harva EU-maa lienee valmis sopimuksettomaan eroon.

Keskiviikkona spekuloitiin myös sellaista vaihtoehtoa, että May pyytäisi EU:lta kahden vuoden lisäaikaa neuvotteluille. Hän pyrkisi säikäyttämään brexitin kannattajat erosopimuksensa taakse.

Lisäaika vaatisi syyn

EU on viestittänyt Britannialle vaativansa selkeän syyn, miksi lisäaika pitäisi hyväksyä. Britannia joutuisi myös järjestämään eurovaalit, jos saatu lisäaika ylittäisi vaalipäivän 26. toukokuuta.

– EU:n perussopimusten mukaan on kansalaisten oikeus äänestää eurovaaleissa, muistuttaa Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen.

Illan äänestystulos viittaisi siihen, että britit todella pyytävät lisäaikaa. Muuten sopimukseton ero vyöryisi kohti.

Päivitetty juttua kello 22.45: Lisätty kolmannen äänestyksen tulos ja pääministeri Theresa Mayn kommentit äänestyksen jälkeen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä