Au pairit Havaijilla
TV2 klo 21.00
Lisäsäpinää tuo se, että kulttuurierot ovat eksoottisella lomasaarella suuremmat kuin aiemmissa paikoissa Lontoossa, Los Angelesissa, Australiassa, Kanadassa ja Miamissa.
Samalla viihdyttävällä kaavalla mennään kuin ennenkin: on erilaisia ja jopa hullunkurisia perheitä, bailausta, draamaa ja suuria tunteita. Sarja tarjoaa katsottavaa eri-ikäisille: nuoremmat voivat samaistua au pairien edesottamuksiin, muille on kiinnostavaa nähdä erilaisia koteja ja elämäntapoja perheissä.
Sarjassa on nähty monenlaista perhettä ja taloa, mutta heti tämän kuudennen kauden alussa tulee vastaan ehkä pahin. Siivottomassa pikku talossa vilistää epälukuinen määrä lapsia. Au pair ei aluksi edes tiedä, että ketkä siellä lopulta asuvat ja ketkä ovat naapureiden tai muiden lapsia.
Kaikki näyttävät likaisilta peikkolapsilta. Vanhempia ei jälkikasvu tunnu kiinnostavan ollenkaan ja au pairin tehtäväksi jää huolehtia ihan kaikesta.
Senkin reipasotteinen suomalainen vielä kestää, mutta kun perheen isä kurittaa lapsia julmasti, mitta tulee täyteen.
Toisilla perheillä on hienoja, vaaleita, hyvinhoidettuja koteja. Siellä vanhemmat ovat hyvin tarkkoja au pairienkin suhteen, ja heille on tarkat säännöt aikaisine kotiintuloaikoineen.
Tunteet ovat pinnassa kaukomailla, eikä kyyneleitä peitellä. On epävarmuutta, pettymyksiä ja koti-ikävää.
Draamaa syntyy, kun perheessä työskentelyn lisäksi seurataan au pairien välisiä suhteita sekä vapaa-ajan biletystä ja deittailua.
Nuoremmat voivat samaistua au pairien edesottamuksiin. Muille on kiinnostavaa nähdä erilaisia koteja ja elämäntapoja.