Hailuodon tapahtumat ovat olleet viime aikoina kovasti esillä, lähinnä negatiivisessa valossa. Tapahtumat saivat alkunsa edellisessä kunnanvaltuuston kokouksessa.
Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan kokouksessa oli keskusteltu työilmapiiriasioista ja työntekijöiden sairauspoissaoloista ja ennen kaikkea niiden vähenemisestä koituneista kustannussäästöistä sekä suuresta henkilöstön vaihtuvuudesta.
Kunnan saamaa valtakunnallista tunnustusta, vastoin asiasta kirjoittelua, en ole huomannut kenenkään kritisoivan.
Jos nämä esiin nostetut asiat olisi käyty keskustellen läpi, ei siitä varmaankaan mitään julkista kuohuntaa olisi seurannut.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut