Arvio: Yle Teeman elo­ku­va­fes­ti­vaa­li alkaa tänään – Lu­miè­ret tie­si­vät mitä tekivät

Wau, mitä elävää kuvaa! Kuka olisi uskonut, että mustavalkoinen, lyhyt ja ikivanha elokuva voi olla näinkin kiehtova?

Veljekset Lumière kuvasivat kinematografilla 1422 elokuvaa, joista 108 upeasti restauroitua pätkää Thierry Frémaux on koonnut yhteen
Veljekset Lumière kuvasivat kinematografilla 1422 elokuvaa, joista 108 upeasti restauroitua pätkää Thierry Frémaux on koonnut yhteen
Kuva: Lumiere

Lumière!

Wau, mitä elävää kuvaa! Kuka olisi uskonut, että mustavalkoinen, lyhyt ja ikivanha elokuva voi olla näinkin kiehtova?

Ensimmäiset elokuvat olivat vain 50 sekuntia pitkiä, värittömiä ja mykkiä. Silti Lumièren veljesten filmipätkät pystyvät osoittamaan katsojalle, että elokuvan taianomaisuus ei riipu niistä.

Modernit ja rohkeat veljekset Auguste ja Louis Lumière olivat varhaisimpia kinematografin keksijöitä ja elokuvaohjaajia, jotka patentoivat oman versionsa kinematografista vuonna 1895.

Thierry Frémaux Lumièren veljesten elokuvista koosteen tehnyt Cannesin elokuvajuhlien ja Lyonin Lumière-instituutin johtaja selostaa elokuvien tapahtumia ja kiinnittää katsojan huomion oleellisiin seikkoihin. Pienilläkin asioilla voi olla suuri merkitys.

Kannattaa ehdottomasti katsoa, mikäli on kiinnostunut elokuvista ja niiden historiasta.

Elokuvan tekemisen tärkeät elementit tulevat esiin jo näissä vanhoissa pätkissä. Lumièren esimerkit näkökulmasta, aiheesta ja käsittelystä eivät vanhene.

Aiheet muuttuvat, ihmiset pysyvät

Kameralle on vain yksi paikka ja sen elokuvan esi-isät oppivat väkisinkin löytämään kun filmi oli kallista ja elokuvakamerana ensimmäinen mitä koskaan on tehty.

Lumièren elokuvapätkissä korostuvat ilmeet, estetiikka, valo, ohjaus ja ylinäytteleminen. Ne hauskuuttavat, kauhistuttavat ja lumoavat. Mistä elokuvaohjaajat saivat idean pasuunaa soittavasta puiden sahaajasta?

Elokuvista käy ilmi, etteivät ihmiset juuri vuosisadan saatossa ole muuttuneet, vaikka aiheet ovatkin.

Kooste pysyy uskollisena ensimmäisille elokuville yksinkertaisena ja mustavalkoisena alusta loppuun asti.


Yle Teema ja Fem tiistaina klo 20.01

Ilmoita asiavirheestä