Arkkipiispa Kari Mäkinen ei ole päässyt kommentoimaan medialle hänen sanomisistaan aiheutunutta erovyöryä. Mäkinen on parhaillaan Etelä-Afrikan vierailulla.
Julkisessa facebook-profiilissaan Mäkinen kommentoi surevansa ihmisten päätöstä jättää kirkko. Samalla hän toteaa, että kirkko tekee itse avioliittoa koskevat päätökset.
”Kirkkoja ja uskonnollisia yhteisöjä päätös ravistelee, mutta päätökset ja toimintansa ne ratkaisevat itse.”
Facebook-viestissään Mäkinen muistuttaa alkavasta Adventin ajasta, ja korostaa toisten kunnioittamista.
”Yhteys merkitsee sitä, ettei kukaan jää sivuun ja katveeseen. Siinä on Kristuksen kirkon rikkaus.”
Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Jukka Keskitalo muistuttaa kirkosta eronneita tai eroa pohtivia siitä, ettei eduskunnan eilinen päätös vaikuta kirkon opetukseen tai käytäntöihin.
Keskustelu avioliitosta kuitenkin viriää myös kirkon piirissä, Keskitalo ennustaa Facebook-päivityksessään. Hän toivoo, ettei tämä keskustelu kohtuuttomasti revi kirkkoa.