Ani Alitalo, 19-vuotias helsinkiläinen lukiolainen, on ensimmäisen Suomen huippumalli haussa -ohjelman voittaja, kertoo Helsingin Sanomat.
Alitalo meni tuloksen kuultuaan sanattomaksi. Hetken kuluttua hän sai naurahdellen todettua, että "olen ihan käsittämätön valinta tähän hommaan. Tyttö, jolla on nenärengas. Paitsi etteihän mulla enää sitä nenärengasta ole, se lähti."
Palkinnoksi voittaja sai 25 000 euron mallitoimistosopimuksen, pääsyn tunnetun meikkisarjan keulahahmoksi ja hänet tullaan näkemään myös aikakauslehden kannessa.
Sunnuntai-iltana ratkennut kilpailu oli lopulta kamppailu kahden hyvin erilaisen kilpailijan välillä.
Alitalon valtteja olivat kuvaukselliset kasvot sekä persoonallisuus, heikkouksia ajoittain varsin kömpelö liikkuminen. Toiseksi tulleen 21-vuotiaan tradenomiopiskelijan Darina Shvedin vahvuuksia olivat monipuolisuus, mutta hänen suorituksensa olivat usein yllätyksettömiä.
Myös Shvedille on ohjelman kuvausten päättymisen jälkeen luvattu mallisopimus.
Finaalijaksossa kilpailijoita kuvattiin uimapuvuissa sekä kosmetiikkasarjan mainoksiin. Lisäksi he vierailivat mallitoimistossa esittelemässä kansioitaan.
Mallitoimistossa Ani Alitalo sai myös kuulla, että hänen täytyy luopua nenälävistyksestään, jos aikoo malliksi. "Vähän tuntuu kuin leikkaisi käden pois. Mutta äiti on varmaan tyytyväinen", Alitalo kommentoi räiskyvään tyyliinsä.
Huippumalli haussa -ohjelmaa on seurannut keväällä keskimäärin noin 250 000 katsojaa. Sarjan toinen tuotantokausi tullaan näkemään Nelosella keväällä 2009.