An­ders­son valitsi äi­tiys­pak­kauk­sen, Sa­ra­mol­la on jo siinä selvä suo­sik­ki­tuo­te – mo­lem­mat kehuvat neu­vo­loi­ta, joita käyt­tä­vät niin va­rak­kaat kuin köyhät

Vanhempainvapaalle jäävä Li Andersson patistaa keskustelemaan supistuvista ikäluokista. Luokkakoot pienenevät vääjäämättä. Andersson ja uusi opetusministeri Jussi Saramo ovat neuvolapalveluiden tyytyväisiä käyttäjiä. Saramolla on ajankohtaista kokemusta myös varhaiskasvatuksesta.

Vanhempainvapaan aloittanut vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson antaa kehuja neuvoloille. "Turussa on kaksikielinen neuvola. Upea innovaatio."
Vanhempainvapaan aloittanut vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson antaa kehuja neuvoloille. "Turussa on kaksikielinen neuvola. Upea innovaatio."
Kuva: Arttu Laitala

Hallituksen johtoviisikko koki muutoksia, kun vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson siirtyi vanhempainvapaalle ja opetusministeriksi nimitettiin puolueen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Jussi Saramo.

Samalla keikahti viisikon sukupuolijakauma ainakin ensi kesään. Nyt viisikkoon mahtuu yksi miespuheenjohtaja.

Saramo myöntää, että pyyntö ministeriksi tuli yllätyksenä.

– Kun lähdin ehdolle varapuheenjohtajan tehtäviin, niin ihan tätä en ajatellut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä