Analyysi
Hallituspohjien eron voi paljastaa yllättävä asia.
Ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastaminen ja laajentaminen kaikkia koskevaksi leimaa oppositiopuolueiden kokoomuksen ja kristillisdemokraattien vaihtoehtobudjetteja.
Myös perussuomalaiset ovat ilmoittaneet valmiudestaan kannattaa ansiosidonnaisen porrastamista, mutta se puuttuu nykyeduskunnan suurimman oppositiopuolueen laatimasta budjetista.
Kokoomus lyhentäisi ansiosidonnaisen työttömyysturvan kestoa 200 päivällä. Tällä hetkellä ansiosidonnaista päivärahaa maksetaan enintään 400 päivältä. Lisäksi kokoomus palauttaisi ansiosidonnaisen omavastuupäivät ja työssäoloehdon ansiosidonnaisen saamiseksi 12 kuukauteen.
Petteri Orpo on tukevassa johdossa Suomen tulevaksi pääministeriksi.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut