Ana­lyy­si: Fer­ra­rin tak­tiik­ka­osas­to on­nis­tui mu­naa­maan taas kerran – Mer­ce­des ja Lewis Ha­mil­ton pa­la­si­vat ta­kai­sin kuvaan

Charles Leclerc menetti ykkössijan Silverstonessa huonoon varikkotaktiikkaan. Carlos Sainz nappasi uransa avausvoiton. Lewis Hamilton ja Mercedes nousivat kärkitaisteluun, mutta loppukaudesta tulee silti vaikea.

Formula 1 -sarja sai sunnuntaina historiankirjoihinsa uuden osakilpailuvoittajan, kun toisen polven huippuautourheilija Carlos Sainz saapui ruutulipulle ensimmäisenä.
Formula 1 -sarja sai sunnuntaina historiankirjoihinsa uuden osakilpailuvoittajan, kun toisen polven huippuautourheilija Carlos Sainz saapui ruutulipulle ensimmäisenä.
Kuva: MATT DUNHAM/EPA

F1-kautta on sunnuntain Britannian gp:n jälkeen ajettu kymmenen osakilpailua. Jäljellä olevia kisoja on 12.

Huhtikuun Australian kisan jälkimainingeissa Ferrarin Charles Leclerc meinattiin jo julistaa tulevaksi maailmanmestariksi, kun hän johti MM-pistetaulukkoa reilulla marginaalilla. Kauden puolivälin lähestyessä tilanne on kääntynyt päälaelleen Ferrarin teknisten ongelmien ja Red Bullin Max Verstappenin löydettyä voittoiskun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä