Televisiosta tuli Cirque du Soleil ja Henna Ikonen haltioitui: 12-vuotiaan piti päästä sirkuskouluun.
Sillä tiellä 24-vuotias Ikonen on edelleen. Oppia on vuodet hankittu ensin Oulun Tähtisirkuksessa, sittemmin ammattiopistossa Lahden sirkusartistikoulutuksessa.
Nyt kolme vuotta sirkusartisti on toiminut niin esiintyvänä taiteilijana kuin opettajana Oulun Tähtisirkuksella ja Oulun Taidekoulussa.
– Esiinnyn laivalla, Viking Linella, säännöllisesti heidän sirkusteemaisilla jaksoillaan. Laivalla on mukava esiintyä, esiintyjistä pidetään huolta ja yleisö on iloista. Lisäksi esiinnyn yksityistilaisuuksissa, vaikkakin nyt korona-aikaan vain opetan etänä, Ikonen kertoo.
Kymmeniä vanteita kerralla
Henna Ikosen päälajeina ovat vanteet ja rengastrapetsi. Vanteiden hallinta taittui luonnostaan, kun taustalla oli vuosien kilpavoimistelutausta.
– Käytännössä esiintyessä pyörittelen vanteita jaloissa, ranteissa, käsivarsissa... Voin pyörittää noin seitsemää vannetta kerralla eri ruumiinosissa, mutta arviolta 30–50 vannetta pelkästään lantiolla.
Sirkustaiteen ammattilainen teki ammattikoulussa myös uusia aluevaltauksia – käsilläseisonta on yksi Ikosen opettamista lajeista.
– Käsilläseisonta on loistava kokovartalotreeni, joka sopii oheisharjoitteluksi kaikelle sirkustaiteelle.
Tempuista treeni
Sirkuslajeissa on Ikosen mukaan kiehtovinta taiteen ja urheilun yhdistäminen.
Rajoja ei ole, ja haastetta riittää.
– Treenaan lähes päivittäin pitämäni iltaopetuksen lisäksi. Opettaminen niin lapsi- kuin aikuisryhmille on antoisaa ja inspiroivaa, laji tarjoaa kaikenikäisille innostusta! Temppujen kautta tulee huomaamatta loistava treeni koko keholle.
Sirkuslajien suosion kasvaminen on Ikoselle onni:
– Parasta on, että sain tehtyä toistaiseksi tästä harvinaisesta ammatista itselleni työn! Saan esiintyä ja opettaa, muuta en nyt ehtisikään.
Oulun sirkustarjonta on Ikosen mukaan rikas – Flow-sirkus tuo kaupunkiin sirkusta ulkomailta ja kotimaasta ansiokkaasti. Myös Taidekoulu ja Tähtisirkus pitää lajia esillä.
– Meitä päätoimisia sirkusartisteja on tietääkseni ainakin pari, suurin osa koulun käyneistä lähtee ulkomaille kiertäviin sirkuksiin. Miksen joskus minäkin, mutta nyt töitä onnekseni riittää koti-Suomessakin.