Avoin kirje sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasoselle: Luin, että toimialaanne kuuluvat hyvinvoinnin ja terveyden suojelu. Siihen liittyen teidän pitäisi huolehtia ehkäisevästä päihdetyöstä sekä naisiin kohdistuvasta väkivallasta ja perheväkivallasta.
Eivätkö nämä asiat olekaan prioriteettina, kun toimitte sosiaaliturvaministerinä? Luin nimittäin myös toiminnastanne, jossa ministerinä aiotte uudistaa alkoholipolitiikkaa "eurooppalaisemmaksi" eli ruokakauppoihin vietäisiin enemmän ja vahvempia alkoholia sisältäviä juomia.
Kyllä ovat kaupan lobbarit hoitaneet tehokkaasti työnsä, kun sosiaaliturvaministerikin työkseen ajaa heidän asiaansa ja unohtaa muun muassa ne tuhannet lapset, jotka ovat vaurioituneet äidin alkoholinkäytön seurauksena, ja monet heistä myös tietävät vaurioituneensa alkoholin vuoksi.
Teidän pitäisi hyvinvoinnin ja terveyden suojelemiseksi huolehtia ehkäisevästä päihdetyöstä, johon ei varmasti kuulu alkoholipolitiikan muuttaminen vapaammaksi. Naisiin kohdistuva väkivalta ja perheväkivalta kuuluvat myös sosiaaliturvaministerin toimialaan. Ne toimet, joita nyt suunnittelette, eivät varmasti vähennä väkivaltaa, vaan lisäävät sitä.
Alkoholipolitiikan liberalisoinnin seurauksista maksavat yksilöt, perheet ja yhteiskunta. Mutta kauppa ja alkoholistit kiittävät.
Luulin kirjauksen alkoholijuomien verkkokaupasta ja kotiinkuljetuksesta olevan vitsi, mutta ilmeisesti se olikin ihan oikeasti hallituksen suunnitelmissa. Ja tämän hallituksen tavoitteena oli tehdä ihmiset terveemmiksi saamalla ihmiset liikkumaan, mutta nyt ei edes sen alkoholistin tarvitse kuin istua kotisohvalla ja soittaa itselleen lisää juotavaa, kun sitä saa kotiovelle toimitettuna.
Eivätkä nämä uudistukset näytä loppuvan siihen, vaan alkoholisääntely halutaan siirtää sosiaali- ja terveysministeriöstä työ- ja elinkeinoministeriöön. Kyllä ovat kaupan alan lobbarit nyt saamassa sulan hattuunsa ja kauppa on ikuisesti kiitollinen tämän hallituksen toimiin, jos vain asia saadaan vietyä maaliin asti.
Työt kyllä lisääntyvät muutoksen myötä sairaaloissa ja poliisilla, mutta riittävätkö enää mitkään resurssit, kun vajetta on valtavasti jo nykyisissä resursseissa ja rahatkin ovat loppu. Mutta kauppa kiittää edelleen.
Kaikki terveysalan vaikuttajat, jotka näkevät ja kokevat alkoholin suuret haitat, vastustavat alkoholipolitiikan löysentämistä. Poliisi aivan varmasti vastustaa alkoholipolitiikan muuttamista löysemmäksi, sillä alkoholihaitoista johtuvien hälytysten hoitamiseen menee kohtuuttoman paljon resursseja, puhumattakaan siitä valtavasta inhimillisestä kärsimyksestä mikä on niiden hälytysten takana.
Yhteiskunta maksaa miljardeja alkoholin käytön haitoista. Tätäkö nykyhallitus haluaa?
Yhteiskunta on pahoissa veloissa ja hyvinvointialueet taistelevat siitä, että edes lakisääteiset palvelut voitaisiin turvata. Mutta kauppa se on joka kannattaa, ja kauppahan haluaa kaiken itselleen keinolla millä hyvänsä, mutta yhteiskunta korjaa ja maksaa vauriot.
Eija-Leena Kärkimaa
Kempele