Akseli Ruohola ylsi MM-ho­peal­le suun­nis­tuk­sen knock-out-sprin­tis­sä: "Kyllä mais­tuu"

Akseli Ruohola oli ainut suomalainen, joka eteni knock-out-sprintin finaaliin. Kuva vuoden 2025 suunnistuksen MM-kisoista Kuopiosta.
Akseli Ruohola oli ainut suomalainen, joka eteni knock-out-sprintin finaaliin. Kuva vuoden 2025 suunnistuksen MM-kisoista Kuopiosta.
Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Suomen Akseli Ruohola pääsi juhlimaan hopeamitalia suunnistuksen MM-kisojen knock-out-sprintissä perjantai-iltana. Kisa käytiin helteisissä oloissa Italian Genovassa.

Ruohola ylsi finaaliin oman välieränsä parhaana. Finaalissa Ruohola oli kiinni voittotaistelussa, mutta taipui Ranskan Guilhem Verovelle 0,8 sekunnin erolla.

– Kyllä maistuu. Se fiilis viimeisellä välillä, kun oli reitinvalinta valmiina ja alamäkeen ja sitten vaan kaikki peliin toisena siinä kohtaa: tiesin vaan, että nyt pitää jaksaa, mitalista häkeltynyt Ruohola tunnelmoi Ylen tv-haastattelussa.

Ruohola kuvaili, että kisa oli hyvin hänellä hallussa.

– Maltoin itse katsoa reitinvalinnat. Porukalle tuli vähän eri valintoja ja tunsin, että olen ihan vahvoilla.

Ruohola oli ainut suomalainen, joka eteni knock-out-sprintin finaaliin. Miesten kilpailussa Tuomas Heikkilä ja Aaro Aho karsiutuivat välierissä. Naisissa parhaina suomalaisina esiintyivät Veera Klemettinen ja Maija Sianoja, jotka karsiutuivat myös välierissä.

Viime vuonna Ruohola juhli knock-out-sprintissä EM-pronssia.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä