Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ah­ve­nan­maal­le oma armeija

Suomen liittyä Naton jäseneksi keskustelu Ahvenanmaan puolustamisesta on kiihtynyt. Maakunnan yli 150 vuotta jatkunut demilitarisoitu asema on haastava maanpuolustuksen kannalta. Suomen valtiolla on oikeus ja velvollisuus puolustaa Ahvenanmaata hyökkäyksiltä, mutta demilitarisoituun maakuntaan ei rauhan aikana saa lähettää joukkoja, tai sinne rakentaa maanpuolustuksen linnoitteita.

Mikäli aseettomalle Ahvenanmaalle hyökätään, sen miehitystä tuskin voidaan estää, ja vaihtoehdoksi jäisi takaisinvaltaus, joka maksaisi puolustamista enemmän verta ja ihmishenkiä.

"Oma armeija kannustaisi ahvenanmaalaisia osallistumaan maanpuolustukseen ja tukisi maakunnan kansallishenkeä."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut