Ade­no­vi­rus jyllää jälleen Kainuun pri­kaa­tis­sa – al­tis­tu­nut pe­rus­yk­sik­kö eris­te­tään vii­kok­si

Perusyksikössä havaittu adenoviruksen virustyyppi voi Maavoimien tiedotteen mukaan aiheuttaa vakaviakin oireita.

Helsinki

Kainuun prikaatissa yksi perusyksikkö eristetään viikoksi adenovirustilanteen vuoksi, kertoo Maavoimat. Perusyksikössä havaittu adenoviruksen tyyppi voi tiedotteen mukaan aiheuttaa vakaviakin oireita.

Edellisen kerran kyseistä virustyyppiä havaittiin Kainuun prikaatissa viime maaliskuussa. Viime vuonna adenoviruksen vuoksi useita Kainuun prikaatin varusmiehiä joutui sairaalahoitoon ja kaksi heistä jopa teho-osastolle.

Viime kuussa Karjalan prikaatissa jouduttiin eristämään yksi perusyksikkö viikonlopun ajaksi adenovirustilanteesta johtuen.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan adenovirukset aiheuttavat yleensä ylemmissä hengitysteissä tulehduksen, jonka oireena on korkea kuume.

Eristystoimet aloitettu

Maavoimien mukaan eristettävässä perusyksikössä on käynnistetty viruksen leviämistä prikaatissa estävät ja rajoittavat toimet.

Myös yksikössä palvelevien varusmiesten lomat ja vapaat perutaan eristystoimien vuoksi viikoksi, tiedotteessa kerrotaan. Yksikön varusmiehet eivät saa olla tekemisissä muiden yksiköiden varusmiesten kanssa ja lisäksi kyseisen yksikön varusmiesten testaamista on lisätty.

Hengitystieinfektioiden määrä on Maavoimien tiedotteen mukaan lisääntynyt Puolustusvoimissa syksyn edetessä, ja tilanne näkyy myös Kainuun prikaatissa.

Kainuun prikaatissa on yhteensä noin 2 500 varusmiestä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä