Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) pitää uusnatsijärjestön Jyväskylän mielenosoituksessa tapahtunutta väkivaltaa erittäin tuomittavana. Ministerin mukaan tapahtumat ovat poikkeuksellisia, koska ne tapahtuivat keskellä kirkasta päivää ja alustavien tietojen mukaan mielenosoittajat hyökkäsivät sivullisten kimppuun.
– Tyyliltään ja tavaltaan se on erittäin poikkeuksellinen ja siksi erittäin tuomittava, sisäministeri toteaa.
– Olen tyytyväinen, että poliisi oli ennakkoon varautunut ja sai tilanteen nopeasti hallintaan. Toki mellakointi tuli poliisille yllätyksenä.
Ministeri odottaa saavansa tapahtumista ja taustoista nopeasti raportin, jonka jälkeen arvioidaan jatkotoimenpiteet.
– Viimeaikaisen kehityksen perusteella ensimmäinen päätelmä on, että ääriliikkeitä pitäisi seurata ja valvoa tarkemmin kaikilla rintamilla, ettei kehitys jatku, Orpo sanoo.
Miten ääri-ilmiöt kuriin?
Orvon mielestä nyt pitäisi Suomessa käydä laaja ja perusteellinen yhteiskunnallinen keskustelu siitä, miten yhteiskunnan pitää reagoida, että ääri-ilmiöt saadaan kuriin.
Uusnatsien mielenosoitus muuttui väkivaltaiseksi tänään iltapäivällä Jyväskylän keskustassa. Mielenosoittajat alkoivat pahoinpidellä sivullisia ja aggressiivisesti estää poliisin toimintaa paikalla.
Samassa yhteydessä mielenosoittajat aiheuttivat häiriötä Sokoksen tavaratalossa, kertoo poliisi.
Poliisi otti keskustasta kiinni noin 30 henkilöä. Mielenilmaukseen osallistui noin 40 henkilöä.
Vastarintaliikkeen tunnuksia
STT:n haastattelema silminnäkijä Anssi Koskinen näki, kun Suomen Vastarintaliikkeen tunnuksilla varustautuneet mielenosoittajat pahoinpitelivät kahta miestä Sokoksen tavaratalon alakerran käytävällä. Koskinen kertoo menneensä paikalle sen jälkeen, kun oli kuullut avunhuutoja.
Tilanne oli hänen mukaansa hyvin sekava. Yksi mies makasi verissään lattialla ja apua huutanut nainen yritti suojella toista miestä, jota pahoinpideltiin. Tällä miehellä oli ruhjeita päässään. Koskinen kertoo tönineensä hakkaajia pois, jolloin häntä oli kehotettu poistumaan.
Koskisen mukaan poliisi tuli nopeasti paikalle, käytti pippurisumutetta ja otti pahoinpitelijöitä kiinni.
Keskusteluttanut Oulussa viime päivinä
Kyseinen liike on herättänyt Oulussa viime päivinä runsaasti keskustelua katupartioinnillaan. Oululainen valtuutettu Sari Halonen (sd.) puolusti perjantain Kalevassa liikkeen jäsenten oikeutta järjestää vartiointipartioita Oulun kaduilla.
SDP-vaikuttajista esimerkiksi oululainen kansanedustaja Tytti Tuppurainen sanoutui irti Halosen näkemyksistä.
Poliisikin on ilmaissut, ettei se kaipaa Suomen Vastarintaliikkeeltä apua järjestyksen ylläpitoon.