-

Lei­kis­tä tuli elämän mit­tai­nen peli

A-maajoukkueessa 71 ottelua pelannut Nurmela on viime vuodet kuulunut Huuhkajien valmennusryhmään.

A-maajoukkueessa 71 ottelua pelannut Nurmela on viime vuodet kuulunut Huuhkajien valmennusryhmään.

Yksi asia on muovannut tapaninpäivänä 50 vuotta täyttävän Mika Nurmelan elämäntaivalta enemmän kuin mikään muu: jalkapallo.

Rajakylän koulun kentältä alkanut tarina on vienyt miestä ympäri Eurooppaa, mutta koti on aina ollut Oulussa. Itse asiassa maailmalle lähtiessään hän vannoi palaavansa joku päivä Ouluun.

– Kun maailmalla kysytään, mistä joku on kotoisin, voin ylpeänä sanoa olevani umpioululainen, Nurmela sanoo.

Ensiaskeleet Rajakylässä

Rajakylän lähiöllä kanta-Oulun pohjoisosissa oli takavuosina kahdet kasvot.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä