Hietasaaren kaavoitus ratkaistaan ensi maanantaina Oulun valtuuston ylimääräisessä kokouksessa. Kokouksen alla 21 oululaista tai aiemmin Oulussa vaikuttanutta tieteen, taiteen ja oululaisten yhteisöjen edustajaa vetoaa valtuustoon, jotta kaavat palautettaisiin uuteen valmisteluun.
Allekirjoittajissa on 7 tieteen edustajaa ja 7 taiteen edustajaa kuten kuvataiteilija, kirjailija Hannu Väisänen, sarjakuvataiteilija Ville Ranta ja yliopiston entinen rehtori Lauri Lajunen.
Allekirjoittajat toteavat, että kaavoja on valmisteltu lähes 10 vuotta, mutta kansalaismielipidettä ei ole huomioitu.
Vetoajat uskovat, että avoimella vuorovaikutuksella asiassa olisi päästy sujuvammin ja nopeammin eteenpäin.
Uutta kaavavalmistelua halutaan Nallikarin niin sanottuun huvipuistokaavaan ja Vaaskiventien kaupunkiviljelyalueen kaavaan. Vetoomuksen allekirjoittajien mukaan huvipuistolle pitäisi hakea paikka muualta.
Allekirjoittajat vetoavat myös Hietasaaren luontoarvoihin: "Hietasaarella on suuri arvo oululaisten yhteisenä lähiluontokohteena ja paikallishistorian helmenä. Hietasaari on kasvistoltaan ja linnustoltaan Oulun monimuotoisin alue, jota köyhdyttäisi voimakas lisärakentaminen ja viheralueiden ottaminen muuhun käyttöön. "
Hietasaari ja jokisuisto ovat kymmenientuhansien oululaisten lähivirkistysaluetta.
Oulun kaupunginvaltuusto käsittelee Hietasaaren kaavamuutosta kokouksessaan ensi maanantaina.
Vetoomuksen ovat kirjoittaneet seuraavat henkilöt:
Tuija Hautala-Hirvioja, taidehistorian professori, Lapin yliopisto
Kati Heikkilä-Huhta, FM, opettaja, Oulu
Kalle Hellström, Hietasaaren palstaviljelijät ry:n puheenjohtaja
Ari-Pekka Huhta, dosentti, tietokirjailija, Oulu
Pekka Huotari, näyttelijä, Helsinki
Satu Huttunen, Suomen luonnonsuojeluliiton entinen puheenjohtaja, professori emerita, Kempele
Vuokko Isaksson, tekstiilitaiteilija, Oulu
Eero Kaakinen, ympäristöneuvos, Oulu
Jaana Kahra, näyttelijä, Oulu
Lauri Lajunen, professori, Oulu
Anni-Siiri Länsman, tutkija, Oulun yliopisto
Kaisu Mikkola, kulttuuritoimittaja, emerita
Matti Mikkola, taidemaalari, Oulu
Esteri Ohenoja, FT, tutkija emerita, Oulu
Lauri Rankka, kuvataitelija, Oulu
Ville Ranta, sarjakuvataiteilija, Oulu
Kari Sallamaa, dosentti, Oulun Tuglas-seura ry:n puheenjohtaja
Juhani Tuominen, kuvataiteen emeritusprofessori, Lapin yliopisto
Marja Tuominen, kulttuurihistorian professori, Lapin yliopisto
Satu Tuomisto, tanssitaiteilija, Helsinki
Hannu Väisänen, kuvataiteilija, kirjailija, Pariisi
Korjattu 17:17: Kaisu Mikkola ei ole Merikoskikerhon puheenjohtaja, kuten jutussa aiemmin luki.