Raviurheilun klassikkokisa, Suomessa syntyneiden lämminveristen Suur-Hollola-ajo päättyi sunnuntaina Elian Webin ylivoimaiseen näytökseen. Lumijoelta maineeseen ponnistanut tähtiravuri oli finaalissa omaa luokkaansa ja lasketteli Jorma Kontion ohjastamana 120 000 euron arvoiseen voittoon.
– Ei ollut mitään ongelmia tänään. Sain vetää suhteellisen rauhassa ekan kiekan, ja (Elian Webin) kaikki voimat olivat tallella vielä maalissakin. Meillä oli paras hevonen tänään, oululaislähtöinen ohjastajalegenda Kontio sanoi Ylen haastattelussa ja jatkoi:
– Tämä on isoimpia voittoja, mitä olen saavuttanut.
Voitto oli suuri hetki Kontiolle ja koko Elian Webin taustaryhmälle, mutta myös Oulun alueen ja koko Pohjois-Suomen raviurheilulle.
Elian Web on kehittynyt huippuravuriksi Katja Melkon ja Janne Sorosen tallissa Lumijoella, mistä Melkko siirtyi takavuosina Ruotsin Jylmyraan hakemaan uusia virikkeitä valmennustoimintaansa. Mukana Ruotsissa on ollut myös Elian Web.
Suur-Hollola-ajossa Elian Web oli ollut aiemmin vuonna 2018 toinen ja 2017 kolmas. Tämän vuoden voittotarinan mielenkiintoinen yksityiskohta on, että lauantain välierässä voiton Lahden Jokimaan radalla ohjasti Janne Soronen.
– Voittavaa valjakkoa ei saisi muuttaa, mutta otetaan se riski kuitenkin, Soronen veisteli lauantaina.
Ehkä Kontion kokemus ja karisma olivat vielä ne viimeinen ripaus, joka Elian Webin täysosumaan tarvittiin.
Raviurheilun arvostetuimpiin kilpailuihin lukeutuvaan Elitloppetiin ruuna on saanut kutsun kahdesti: vuosina 2017 ja 2020.
Elian Webin omistajajoukossa on myös oululaistaustaisia henkilöitä, muun muassa huippujääkiekkoilija Juha-Pekka Haataja.