Zim­bab­we hy­väk­syi EU:n vaa­li­tark­kai­li­jat

Zimbabwen hallitus on myöntänyt toimiluvan maassa oleville noin 30:lle EU:n vaalitarkkailijalle.Tarkkailijaryhmän tiedottajan Stefan Amérin mukaan 9.–10.

Zimbabwen hallitus on myöntänyt toimiluvan maassa oleville noin 30:lle EU:n vaalitarkkailijalle. Tarkkailijaryhmän tiedottajan Stefan Amérin mukaan 9.–10. maaliskuuta pidettävien presidentinvaalien tarkkailun valmistelua voidaan nyt jatkaa aiempien suunnitelmien mukaisesti.

Vielä maanantaina Zimbabwen ulkoministeri Stan Mudenge sanoi, ettei EU:ta ole kutsuttu tarkkailemaan vaaleja ja että vain yhdeksän EU-maan kansalaisille aiotaan myöntää oikeus tarkkailla vaaleja.

Lupaa ei esimerkiksi saisi tarkkailijoita johtava ruotsalainen Pierre Schori. Myös Suomen ja Britannian kansalaiset olivat ei-toivottujen joukossa.

Amér ei osannut torstaina sanoa, miksi Zimbabwen hallitus oli yhtäkkiä muuttanut suhtautumistaan EU-tarkkailijoihin. EU:n ulkoministerit uhkasivat tammikuussa Zimbabwea pakotteilla, jos ulkomaisia vaalitarkkailijoita ei päästetä maahan.

Ilmoita asiavirheestä